Vizesiz Balkan Gezim (SIRBİSTAN)-6

29 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

belgrad

 

BELGRAD (SIRBİSTAN) 8.Gün

Batı Balkan Gezimin son durağı olan Belgrad’a gece geç saatlerinde geldim. Sabah gün ağarıncaya kadar Otobüs ve Tren Garının iç içe olduğu bu yerde zaman geçirdikten sonra sabahın erken saatlerinde şehri gezmeye başladım. Erkenden gezmeye başlamamın nedeni aynı gün içinde 16.15’de İstanbul uçağıyla Türkiye’ye geri dönecek olmamdı.

Belgrad’ı  1 gün gezme imkanı buldum; ama zamanım olsaydı bu şehirde 1 gün daha kalak isterdim. (Gerçi 8 gündür sürekli gezip yürümekten artık yorulmuş ve artık yürümeye çokta takatim kalmamıştı.) Belgrad’ı doya doya gezip şehri tanıyabilmeniz için en az 2 gün ayırmanız gerekir bu şehre. Benim yaptığım şekilde uzun bir seyahat yapmayı planlıyorsanız size en önemli tavsiyem çok kaliteli ve hava alabilen bir yürüyüş ayakkabısı (en önemlisi) ve içinde çok eşya olmayan, olabildiğince hafif ve yumuşak bir sırt çantası. Yoksa attınız her adım yüzünden çantanıza ve ayakkabınıza küfür edebilirsiniz.

 

Belgrad Turizm Haritası

Belgrad Turizm Haritası

Belgrad’ta öncelikle Tuna Nehri kıyısında biraz yürüyüş yaptıktan sonra Kalemegdan(Kalemeydan) dedikleri Belgrad Kalesini gezmeye başladım. Kaleye giriş ücretsiz ve herkese açık. Kalemeydan Tuna Nehri ile Sava Nehrinin birleştiği noktada bulunuyor. Kalemeydan, içi ağaçlarla dolu bir park şeklinde. İnsanların yürümesi ve koşması için parkurlar yapılmış. Park içinde çay içip dinlenebileceğiniz cafelerde var. Kalenin en ucunda bir banka veya surların üzerine oturup Tuna Nehri’ni izleme güzelliğini yaşayın. Ayrıca park içinde resim sergileri de olabilir. Ayrıca kale girişinde açık olarak sergilenen eski tank ve top gibi savaş araçlarını da görebilirsiniz. İki nehrin birleştiği yerde kalenin oradan görülebilen yaklaşık 1-1,5km genişliğinde ağaçlarla kaplı bir adada oluşmuş.(Great War  Island).

Belgrad ve Tuna Nehri

Belgrad ve Tuna Nehri

Kaleye otobüs terminalinden ve tren garından yaklaşık 1 km yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehirde Tranway hattı ve Hafif Tren hattı yaygın olduğu için şehir içi ulaşım da bunlardan yararlanabilirsiniz. Kale önünden Hafif Tren Hattı geçiyor. (Kalemegdan İstasyonunda ineceksiniz.) Ama yürümenizi tavsiye ederim en azından yürürken şehri tanımış olursunuz yürümekten erinmeyin bence sonuçta şehri tanımak için oradasınız. Zaten çok büyük bir şehir olmadığı için Belgrad’ı da araç kullanmaksızın gezebilirsiniz. Dilerseniz kalenin arkasındaki hayvanat bahçesini de (Belgrade Zoo)  gezebilirsiniz. Şehir güzel ve düzenli bir mimariye sahip şehrin her yerinde antik dönemi andıran modern yapılar karşınıza çıkabilir.

Kalemeydan’nın  hemen giriş kapısının karşı tarafından başlayan ve 700-800 metre uzunluğunda olan Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak tanımlayabileceğimiz Knez Mihailova Caddesi şehrin en turistik en haraketli yerlerinden birisidir. Cadde boyunca çok sayıda kafe, restoran ve mağazalar bulunur.

Belgrad Şehir Merkezi

Belgrad Şehir Merkezi

Belgrad’da Gezilebilecek Diğer Yerler:

* Aziz Sava Katedrali (Şehir merkezinde bulunan bir Sırp Ortodoks Kilisesidir.)

*Nicola Tesla Müzesi (Elektiğin mucidi.Müzeye giriş ücretli)

*Taş MeydanPark (Tašmajdan)

*San Marco Kilisesi (St.Mark’s Church):Yapımı 1940 yılında tamamlanan bir Ortodoks Kilisesi.Belgrad’ın merkezinde bulunan kilise Taş Meydan Park’ının hemen yanındadır.

*Belgrad Ulusal Müzesi (Narodni Muzej):Şehir merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bulan ülkenin en büyük müzesi.

Sırbistan Parlamento Binası

Sırbistan Parlamento Binası

Sabah güneşinin doğmasıyla başladığım Belgrad gezimi saat 15:00 civarı tamamladım. Şehrin tadını tam olarak çıkaramasam da uçağa yetişmem gerektiğinden dolayı şehir merkezinden bindiğim bir taksi ile 18 km uzaklıktaki Belgrad Havaalanı’na geçtim.(Belgrade Nikola Tesla Airport) Havaalanına şehir merkezinden otobüsler de kalkıyor ama benim zamanın kalmadığı için bir an önce havalında olmam gerekiyordu bu yüzden taksiyi tercih ettim.

 

Belgrad Kalesi ve Savaş Araçları

Belgrad Kalesi ve Savaş Araçları

 

İyisiyle kötüsüyle 6 ülke 10 şehirlik Batı Balkanlar Gezimi planladığım şekilde 8 günde tamamladım. Eğer siz de bu bölgeye bir gezi planlayacaksanız ve zamanınız esnekse, bu rotayı ister benim yaptığım istikamette isterse tersten sürdürmeyi planlıyorsanız ve doya doya hem gezeyim hem tatil yapayım hem de şehirleri doya doya yaşayayım diyorsanız bu 8 güne en az 2 gün daha eklemenizi öneririm. 10-12 günlük sürenin bu rota için ideal zaman olduğunu düşünüyorum.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

 

Gezim boyunca tuttuğum notları ve anılarımı size yardımcı olmak amacıyla coğrafya eğitimi için açmış olduğum www.cografyadersim.com  sitesinden sizlere paylaştım. Umarım işinize yarayacak, size ufuk açacak ve size rehberlik  yapacak bilgiler yazmışımdır. Herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine gidip gezmek için Schengen Vizesi çıkarmanız şart. Bu vizeyi çıkarmış bir insan olarak gerçekten çok meşakkatli bir süreç onlarca evrağı toplamak. İş te vizeyle uğraşmak istemiyorum diyenler için güzel bir gezi rotası Batı Balkanlar. Sadece pasaport ve uçak bileti ve güzel bir planla bu rotayı takip edebilirsiniz. Hiç yurtdışı deneyimi olmayanlar için güven içinde çok rahat şekilde gezebileceğiniz bir rota. Bu rotayla ilgili kafanıza takılan ve sormak istediğiniz sorular olursa aşağıya yazarsanız bilgim dahilin de yardımcı olmaya çalışacağım.

Ayrıca diğer gezi notlarımı da okumayı ihmal etmeyin zaman buldukça yeni gezi notları yeni rotalar sizin paylaşacağım.

Dünya’da gezilecek ve görülecek daha çok yer var. İçinizdeki maceracı ve keşfedici ışığınız hiçbir zaman sönmesin.

Okuduğunuz için Teşekkürler…

Müjdat AYDIN

Mısır Gezi Notlarım İçin Tıklayınız…


 

www.cografyadersim.net

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar