Vizesiz Balkan Gezim (MAKEDONYA)-4

21 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

Vizesiz Balkan Gezim (MAKEDONYA)-4

ÜSKÜP MAKEDONYA MACEDONİA SKOPJE

 

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e  geldiğimde Latin alfabesinin değerini tekrar anladım çünkü  “Kiril Alfabesi” kullandıklarından tabelaları okumakta  güçlük çektim. Otobüs terminali ile tren garı aynı bina içinde bitişik olarak bulunuyor. Şehir merkezi  buradan 500 metre  ileride yürüme mesafesinde. Şehir merkezine giderken ilk olarak Vardar Nehri  karşımıza çıkıyor. (Meşhur “Vardar Ovasını  oluşturan nehirdir Vardar Nehri.) Nehir geniş ve derin akıyor ama geldiği güzergah boyunca baya kirletilmiş durumda akıyor. Nehir boyuca yürürken karşınıza çıkan yeni yapılmış ama Rönesans Mimarisini andıran devlet binaları,opera,tiyatro,müze binaları ,kiliseler ve her yerde karşınıza çıkacak sayısız heykeller insanı büyülüyor. Bu yapılarla şehre antik dönem havası vermeye çalışılmış. Ben Üsküp’teyken çoğu yapı ya yeni yapılıyordu veya onarılıyordu anlayacağınız şehirde çok yoğun bir inşaat çalışması vardı; fakat bu çalışmalar bittiğinde Üsküp gerçekten insanı etkileyecek bir mimariye kavuşmuş olacak. Bu çalışmalar Avrupa Birliğinin sağladığı fonlarla gerçekleştiriliyormuş. Çünkü Makedonya Avrupa Birliği üyesi bir ülke değil ama AB’ye üye olmaya aday bir ülke. Avrupa Birliği Makedonya’yı birliğe dahil etmeden Üsküp’ün bir turizm şehri olmasını sağlamaya çalışıyor.

üsküp haritası skopje tourism map

ÜSKÜP

 

Şehrin merkezi olan Makedonya Meydanı’nda Tiran’ın merkezinde de görmüş olduğumuz İskender Bey Heykeli’nin bir benzeri burada da karşımıza çıkıyor. Fıskiyelerle canlılık katılan havuzlu dev bir heykel İskender Bey Heykeli. Bu büyük heykelin bulunduğu  meydandan nehrin diğer tarafına geçmemizi sağlayan eski bir Taş Köprü (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü-15.yy) var. Bu köprüyü geçtiğiniz de Old Baazar(Türk Çarşısı) olarak bilen yerde Eski Osmanlı izlerini ve Türklere ait işletmeleri görebilir; alışveriş yapıp yemek yiyebilirsiniz.

Makedonya Meydanı ve İskender Bey Heykeli

Makedonya Meydanı ve İskender Bey Heykeli

Taş Köprü (15.yy)

Taş Köprü (15.yy)

Old Baazar’ın hemen üst tarafındaki yüksek alanda  6.yy yapıldığı düşünülen Üsküp Kalesi  ve kaleye doğru giderken Osmanlı döneminden kalmış ve yakın zamanlarda Tika tarafından onarılmış olan Mustafa Paşa Camii (15. yy), Çiftte Hamam(Davut Paşa Hamamı-15.yy) ve Sulu Han (Suli An-15.yy) şehirde gezilebilecek diğer yerler arasında. Ayrıca yine kale ile Old Bazaar çevresinde bulunan Makedonya Müzesi ve biraz ilerideki Sultan Murat Camii (1436) bu yakada gezilebilecek diğer yapı ve yerler arasında. Şehir merkezinden yaklaşık 1 km uzaklıkta Vardar Nehri’nin kenarında bulunan bir hayvanat bahçesi (Zoo Skopje)’ni de gezebilirsiniz.(Giriş:2 TL-2013)

Üsküp Kalesi (6.yy)

Üsküp Kalesi (6.yy)

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Üsküpte Gezilebilecek Diğer Yerler:

*Makedonya Arkeoloji Müzesi(Vardar Nehrinin kenarında Taş Köprünün hemen yanında)

*Kurşunlu Han(1505)

*Kapan Han (15.yy)

*Yahya Paşa Camii (1504)

*İsa Bey Camii (1475)

*Makedonya Takı (2011-2012 yılları arasında mermerden yapılmış Pella Meydanı’nda bulunan Zafer Anıtı)

*Memorial House Mother Teresa (Rahibe Terasa Evi)

*Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Vardar Nehri ve Modern Kamu Binaları

Vardar Nehri ve Modern Kamu Binaları

Üsküp’te fiyatlar Türkiye fiyatlarına yakın. Üsküp şehrini gezmek için bana 1 gün yeterli oldu ama şehrin tam tadını çıkarmak ve şehri daha iyi tanımak istiyorsanız en az 2 gün ayırmanız da yarar var. İlk gün görülmesi gereken tüm yerleri görebilir diğer bir günde de büyük meydanda veya Osmanlı izlerini taşıyan Old Bazaar çevresindeki mekanlarda yemek yiyip zaman geçirebilirsiniz.(Old Baazar yani Türk Çarşısı’ndaki  Köfteciler tavsiye edilir.)

Üsküp gezimi tamamladıktan sonra Kosova’nın başkenti Priştine için  büyük gardan saat 13:20 otobüsüne bilet aldım.(13 TL) Üsküp-Priştine bir bine yakın olduğu için her saat  otobüs bulabiliyorsunuz.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

 

Bir sonraki durak olan Kosava’nın başkenti Priştine için tıklayınız…

 

 

www.cografyadersim.net

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar