Vizesiz Balkan Gezim (KOSOVA)-5

27 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

 Vizesiz Balkan Gezim-5

 

KOSOVA GEZİSİ

KOSOVA

 

KOSOVA HARİTASI

KOSOVA HARİTASI

 

PRİŞTİNE (KOSOVA) 6.Gün

Üsküp-Priştine arası otobüsle 2.5 saat sürüyor. Priştine Otobüs Terminali ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise yaklaşık 2 km. Terminalden şehir merkezine yürüye geze geze gidebilirsiniz. Hem yürürken şehri de keşfetmiş olursunuz. Zaten bir şehri sokaklarında caddelerinde gezinerek, o sokaklarda o caddelerde bir bakıma kaybolarak öğrenebilirsiniz.

 

Priştine Haritası PrishtinaMap

Priştine Haritası (Prishtina Map)

Otobüs Terminali’nden şehrin merkezine doğru ana cadde boyunca yürürken dikkatimi çeken ilk  şey Bill Clinton Heykeli ve G.Bush Caddesi oldu. Kosova, Sırbistan’ın bir parçasıyken bağımsızlığa giderken ABD ve BM’nin  çok desteğini almıştı. Bu destek de çok karşılıksız kalmamış anlaşılan.

Bill Clinton Heykeli

Bill Clinton Heykeli

Günümüzde Kosova’nın %90’nını Arnavutlar oluştururken, Tükler %4 civarında ve onlar da Prizren çevresinde yaşıyorlar. Bu yüzden Priştine’de bu şehirde yaşayan bir  Türkle karşılaşmak çok düşük bir ihtimal gibi; karşılaşacağınız Türkler de  burayı gezmek için Türkiye’den gelmiş olma ihtimali daha yüksek.

Şehir merkezinde araçların giremediği İstiklal Caddesi tarzında fakat daha genişçe bir cadde var. Bu cadde Priştine’nin en önemli noktası. Bu cadde boyunca çok sayıda cafe ve restoranlar var. Bu caddenin sonunda Tiran’da ve Üsküp’te de gördüğümüz İskender Bey’in heykelini (Skanderbeg statue) görüyoruz ve bu heykel diğer iki şehirde olduğu gibi şehrin simgesi ve şehrin merkezinde bulunuyor.

İskender Bey Heykeli (Skanderbeg statue)

İskender Bey Heykeli (Skanderbeg statue)

Heykelin biraz daha ilerisinde  Osmanlı camileri Fatih Camii (Xhamia e Mbretit) ve Yaşar Paşa Camii (Xhamia e Jashar Pashës) karşımıza çıkıyor. Camilerden biri TİKA tarafından restore edilmiş ve ibadete açık diğeri ise  kapısı kilitli  restore edilmeyi bekliyordu. İki caminin ortasında eski bir Saat Kulesi(Sahat Kulla)  bulunuyor. Ayrıca hemen bu bölgede bulunan Kosova Müzesi’ni (Eski bir Osmanlı binasına kurulmuş bir müze.) ve  Etnografya Müzesi’ni   de  gezip Kosova tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Şehrin 10 km dışında Sultan Birinci Murat’ın Mezarı bulunuyor.(Sultan Birinci Murad Hüdavendigar Türbesi)

Fatih Camii (Fatih Mosque 15.yy)

Fatih Camii (Fatih Mosque 15.yy)

Priştine’yi gezmem yarım günümü aldı. Bu süre gezme amacınıza göre uzayabilir. Eğer bu şehre 1 gün ayıracaksanız yarım gününüzü birbirine yakın olan bu yer ve mekanları gezmeye; kalan zamanınızı da cafe ve restoranların  bulunduğu trafiğe kapalı ve en hareketli caddeleri  olan Buleverdi Nene Treza caddesinde kahve içmeye, bir şeyler yemeye veya etrafı izlemeye ayırabilirsiniz. Diğer önemli bir cadde de trafiğin çok yoğun olduğu ve eski ABD Başkanı Bil Clinton’un heykelinin de bulunduğu Bil Clinton Caddesi (Bulevar Bila Klintona).

Sahat Kulesi (Sahat Kulla)

Sahat Kulesi (Sahat Kulla)

Priştine’den sonraki durağım olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gitmek için  22:00 otobüsüne bilet aldım.(Bilet 40 TL.) (Belgrad’a gün içinde birkaç sefer bulabilirsiniz.)

Balkan gezim boyunca sınır geçişlerinde en ufak sıkıntı yaşamamıştım ama Belgrad’a giderken hiç beklemediğim bir sorun yaşadım. Kosova Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden bir ülkeymiş; fakat Sırbistan Kosova’nın bağımsızlığını daha tam olarak tanımamış. Bu yüzden Kosova’dan Sırbistan’a geçmek hiç düşündüğüm kadar kolay değilmiş. Sırbistan’a Kosova üzerinden girebilmek için daha önce Sırbistan’dan  Kosova girmiş olmak ve Pasaportunuzda Sırbistan damgasın olması gerekiyormuş. Ben Kosova’ya Sırbistan üzerinden gelmediğim için Sırbistan’a buradan geçme şansım yok anlayacağınız. Şansıma Sırbistan sınıra gelmeden otobüsteki muavin Türk çıkması ve beni uyarıp  yol üzerindeki ufak bir terminalde indirmesini kendime şans sayıp avundum.  Fakat indiğimde gecenin geç saatleri olduğu için tekrardan Priştine’ye geri dönmemi sağlayacak olan ilk otobüs gece saat 03:30 gelecekti ve uzun bir süre bu otobüs terminalinde bu saate kadar beklemem gerekiyordu. Restoran sahibi Arnavuttu ama köylerinde Türklerle beraber yaşadıkları için az da olsa Türkçe biliyordu. Benim Türk olduğumu anlayınca benle Türkçe konuşmaya çalışıyordu. Yolculuğa ağustos ayında çıktığım için gezdiğim tüm ülkelerde hava sıcaklığı çok yüksekti. Sıcaklıkların çok yüksek olacağını düşündüğüm için yanıma kalın hiçbir şey almamıştım. Ama Kosova biraz iç kısımlarda kaldığı için gece saatlerinde ayaz oluşuyormuş bu yüzden restoranın içinde gece boyunca otobüs gelene kadar çok fena üşüdüm ve hala bu üşümem aklımdan çıkmaz. Bu yüzden siz siz olun yazda olsa her ihtimale karşı yanınıza şapkalı uzun kol bir giyecek alın.

Sabaha doğru  beni tekrardan Priştine’ye götürecek otobüs geldi. Bu otobüsle tekrardan Priştine’ye dönerken otobüsün son durağının Prizren olacağını öğrenince Priştine’de inmeyerek aniden Prizren’e gitmeye karar verdim. Çünkü  burayı da gezmek istiyordum ama yeterli zamanım olmadığı için bu şehri rotadan çıkarmıştım. Fakat zorunluda olsa bu şehre gele imkanı bulmuş oldum.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

 

PRİZREN (7.Gün)

Prizren şehri sahip olduğu çok sayıdaki kültürel değerlerinden  dolayı UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehir. Priştine’de bulamadığınız turistik havayı burada bulabilirsiniz. Her yerde Osmanlı Döneminden kalmış Eski Camiler, Köprüler, Hamam, Tekke ve Kiliseler  eskiye dair her şeyi bu şehirde bulabilirsiniz. Eğer gitme konusunda Priştine ile Prizren arasında kalırsanız tercihinizi kesinlikle Prizren’den yana kullanın.Çünkü Priştine daha modern bir şehirken; Prizren şehri adağınız eskiye dair o kültürel havayı size fazlasıyla veriyor.

Prizren Turizm Haritası (Prizren Tourism Map)

Prizren Turizm Haritası (Prizren Tourism Map)

Prizren’de Gezilebileceğiz Yerler:

Taş Köprü

Sinan Paşa Camii (Dibindeki Bar ve Publar olmasa daha iyi olurdu bide sapasağlam görünen bu cami neden kapalı onu anlamış değilim.)

Şadırvan (Şehrin önemli noktası ve meydanı biri olan Şadırvan şehir merkezinde çok sayıda dükkan ve cafenin bulunduğu Çarşı Bölgesi. Buraya bu ismin verilmesinde  meydandaki küçük çeşmenin etkisi var.)

Prizren Kalesi(Tepede)

Namazgah (Otobüs terminalinin hemen dibinde olan Namazgah, Tika tarafından restore edilmiş.)

Saraçhane Tekkesi

Bayraklı Camii

Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Halveti Tekkesi

Mehmet Paşa Hamamı

Saint George Kilisesi

Catholic Cathedral of Our Lady of Perpetual Succour

 

Taş Köprü ve Sinan Paşa Camii

Taş Köprü ve Sinan Paşa Camii

Prizren şehrinde gezilecek o kadar yapı varkı bu kadar ufak şehir nasıl bu kadar kültürel yapı olabilir diye insan şaşırıyor gerçekten. Eğer bu yapıların hepsini adam aklı gezim diyorsanız  en az 1 tam gününüzü sırf bunları gezmek için ayırmanız gerekiyor.Seyahat planı yaparken bunu dikkate almanız da yarar var. Şehrin her tarafına konulmuş reklam panoları içindeki turizm haritaları sayesinde şehri gezmeniz daha da kolaylaşıyor. Haritaları inceleyerek rahat şekilde yürüyerek şehri gezebilirsiniz. Ayrıca şehrin ortasından bir dere geçiyor (Akdere) bu derenin kıyısındaki cafelerde kahvaltı yapmanızı öneririm. Prizren, sıradan bir Anadolu şehrimizden daha  ucuz bir şehir. (2 turtalı çörek ve büyük bir çaya 3 tl vermiştim.)

Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Sabah 6’da başladığım şehir gezisini  hızlı şekilde tamamlayıp 9’da bitirmem gerekiyordu çünkü saat 9:00 da Üsküp’e otobüsüm vardı.Haftaiçi Üsküp’e sefer sayısı fazlayken haftasonu sefer sayısı azalıyor bu yüzden Prizren gezimi kısa bir süreye sıkıştırmak zorunda kaldım. (Direk olarak Belgrad’a gidemememden dolayı zorunlu olarak 2. Kez Üsküp’e gidiyorum. Üsküp’ü biraz daha gezip akşama doğru Belgrad’a geçecem.)

Namazgah

Namazgah

Prizren-Üsküp otobüs bileti 23 tl (2013). Otobüste Türkiye’den bu bölgeye gezmeye gelmiş biri Ege Üniversitesinde Araştırma Görevlisi diğeri Matematik öğretmeni olan 3 Türkle karşılaştım. Bu 3 arkadaşla Üsküp Otobüs Garından Belgrad için 16.45’e bilet aldıktan sonra(Bilet 52 tl) kalkış saatine kadar şehri beraber gezdik.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

Batı Balkanlar gezimin son ayağı olan Sırbistan’ın Başkenti Belgrad için tıklayınız…

www.cografyadersim.net

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar