Vizesiz Balkan Gezim (Karadağ)-2

18 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

Vizesiz Balkan Gezim (Karadağ)-2

karadag

KARADAĞ

HERCEG NOVİ (KARADAĞ)  2 ve 3.Gün

Mostar gezimi tamamladıktan sonra öğlene doğru  Karadağ’ın Turistik sahil şehri olan  Herceg Novi‘ye geçmek için Mostar Otobüs Garından (AutoPrevoz ) 14:30 otobüsüne binerek yola koyuldum. (Günde 1 kez seferi var galiba  Karadağ’daki tüm seferlerle ilgili bilgi almak için şu siteye göz atabilirsiniz. http://www.autobusni-kolodvor.com/vozni_red.aspx)

Karadağ

Karadağ’daki Rotam

IMAG0327

Bosna Hersek-Karadağ Sınırı

Karadağ gerçekten çok engebeli bir ülke otobüs yolculuğu boyunca yüksek  dik yamaçlı dağlardan tünellerden geçerek yol aldık. Akşama doğru  Avrupalı turistlerin yaz aylarında hem deniziyle hem doğasıyla hem de ucuzluğuyla çok ilgi gösterdiği Herceg Novi şehrinde ulaştım. Otogar şehirin merkezinde kalenin hemen yanında, otogarın aşağısındaki sahil bölümü şehrin merkezi. Otobüsten iner inmez etrafımızı hostelci ve pansiyoncular sardı iyi bir pazarlıkla 10 Euroya biriyle anlaştım. Anladığım kadarıyla burada şehrin üst tarafındaki mahallede insanlar kendi evlerini yaz aylarında gelen turistlere açıp bu işten para kazanıyorlar. Tek kişilik odada 2 kişilik yatakta yayıla yayıla uzandım ve biraz dinlendikten sonra  akşam saatlerinde sahilde gezinti yapmak için dışarıya çıktım.

Bosna Kralı Tvrtko I Kotromanic tarafından kurulmuş olan şehrin deniz kıyısında sağlı sollu cafe ve barlarla dolu yaklaşık 3-4 km uzunluğunda yalnızca yürüyüşe açık bir yol var. Akşamleyin bu yolun bitimine kadar çevreyi izleyerek yürümenizi tavsiye ederim. Sahil kesimi şehrin can damarı sonuçta Antalya gibi yazın canlanan bir şehir Herceg Novi.

hercegnovi-map

Herceg Novi Turizm Haritası

 

Tepeden Herceg Novi

Tepeden Herceg Novi Şehri

Sahil kesimi düz ama sahil yolu dışında kalan kısımlar hep eğitimli. Oteller, Otobüs Terminali  veya Old Town denilen Kale İçi eğimli yamaçlarda bulunuyor. Buralara çıkmak için baya bir merdiven çıkmak gerekiyor. Ülke Karadağ  ismini boşuna almamış; o kadar dağlık bir ülke ki tek genişçe düzlük alan sanırsam başkenti Podgorica ve çevresiydi.

KANLI KULE

Kanlı Kule

Karadağ Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen resmi para birimi Euro.  Cebinizde Euro varsa dövizcilerle işiniz olmayacak. Herceg Novi Turistik bir Adriyatik Denizi şehri olmasına rağmen pahalı bir şehir değil. Örneğin ben Tavuk Burgere(büyük) 5 tl, büyük dilimli pizzaya 2.5 tl vermiştim. Şehrin sahilinde boydan boya içkili restoranlar ve barlar sıralanmış. Ayrıca sahilde pizza yiyebileceğiniz birçok yer var.

Sahildeki plajların %70’nini özel İşletmeler tarafından kaplamış geriye kalan birkaç ufak plajda ücretsiz olarak denize girebilirsiniz. Ayrıca şehirden Kotor’a doğru Kotor Körfezi boyunca denize paralel giderken birçok güzel plaj dikkatinizi çekecek. Şehrin dışındaki bu plajlara otobüs terminalin oradan kalkan dolmuşlarla girebilirsiniz.

HERCEG NOVİ PLAJ

Şehir merkezindeki küçük plajlardan biri.

Tarihin ve doğanın iç içe kendini en iyi şekilde sergilendiği bu şehirde kesinlikle birkaç gün zaman geçirin. 1 gece kalabildiğim bu şehri tadı hala damağımda. Balkan gezim boyunca aklımda en çok kalan ilk fırsatta tekrar gitmek istediğim bir şehir Herceg Novi. Siz de bu küçük ve huzurlu şehre gelip  Adriyatik Denizi’nde yüzme güzelliğini yaşayın bence. Göreceksiniz ki unutamayacağınız bir anı bırakacak bu şehir size.

HERCEG NOVİ MARİNA

Herceg Novi Marina

Herceg Novi’de Gezilebilecek Yerler:

Old Town: Kale surlarıyla çevrili olan bu alanda şehrin can damarını oluşturuyor. Antalya’daki Kaleiçi’ni andıran Old Town  içerisinde çok sayıda ev, restoran, cafe ve hotel barındırıyor.Burası gün içerisinde ve akşam saatlerinde çok hareketli.

Kanlı Kule (Kanli Kula): Bir Dönem Osmanlı Devleti himayesine girmiş olan bu şehir fethedilirken çok sayıda şehit verdiğimizden dolayı kaleye bu isim verilmiş. Kanlı Kule, Old Town’un hemen üst tarafında şehrin hakim noktasında anayolun hemen kenarında bulunuyor. Giriş Ücreti: 1 Euro

Saint. Michael Archangel Kilisesi(Saint. Michael Archangel Church): Old Town içersinde bulunan bir Sırp Ortodoks Kilisesi.

Harbor Limanı(Harbor Port) ve Sahil: Şehrin Merkezindeki Liman.

 

BUDVA (KARADAĞ) 3.Gün

Herceg Novi Otobüs Terminali’nden yine Karadağ’ın turistik sahil şehri olan Budva‘ya geçmek için 13.13  otobüsüne bindim.(Gün içinde birçok sefer var. Bilet  12.5 TL). Kotor Körfezi boyunca yaptığımız yolculuğuk yaklaşık olarak  1 saat 40 dakika sürdü.Budva’ya giderken yol üzerinde bulunan Karadağ’ın diğer turistik şehri olan Kotor’dan da geçmiş olduk.

Budva’ya  doğru giderken yüksek ve dik dağlar yol boyunca bize eşlik ettiği için  yol boyunca zikzaklar çizmemize neden oldu.(Coğrafyacı gözüyle değerlendirecek olursak; doğal şartların ulaşıma yani insana etkisine iyi bir örnek.) Bir tarafınızda makilerle kaplı kapkara dik Montenegro dağları bir tarafınızda Adriyatik Denizi’nin bir parçası olan Kotor Körfezi. Bana müzik eşliğinde yolculuğun tadını çıkarmak ve otobüs içerisinde çevrenin resmini çekmek kalıyor.

Gospa od Škrpjela

Kotor yolu üzerinde Körfez içinde bir kayalığın üzerinde bulanan bir yapı (Gospa od Škrpjela)

Budva’nın merkezinde yaklaşık 2 km’lik denize girilecek bir plaj var ama  bu plajda da yerlerin %70’i yine işletmeler tarafından kaplanmış durumda. Geriye kalan ücretsiz yerler ise tıklım tıklım ve kum yerine ince-kalın çakıllarla kaplı. Budva’da konaklamayacağım için şehir merkezini hızlıca gezmeye başladım. Budva’da diğer Karadağ şehirleri gibi küçük bir şehir tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz.

budva

Budva Turistik Haritası

 

Budva Sahili

Budva Marina

Budva’da gezilebilecek en önemli yer şehir merkezindeki büyük plajın hemen dibinde surlarla çevrili doğal bir çıkıntı olan Citadel olarak anılan Old Town(Eski Şehir). Roma’lılar döneminden kalan Old Town bizim Antalya’daki Kaleiçi’ni andırıyor. Kale içerisinde; cafe, bar ve hediyelik eşya satan çok sayıda dükkan var. Ayrıca  Kale içinde Eski Kiliseler, Katedral  ve Saat Kulesi  göreceksiniz. Kale surlarına çıkarak  güzel bir deniz manzarası yaşayabilirsiniz.

Old Town içinde bir Klise

Old Town içinde bir Klise

Budva turistik bir şehir olduğu için Avrupa’nın her yerinden turistleri buraya çekmiş bu yüzden biraz pahalı gibi duruyor.(Örneğin büfede su 1.25 tl’ydi.) Avrupa’da normal su kültürü yok galiba su istediğinizde size sodalı su verdiklerinde de şaşırmayın. Şehirde çok sayıda bar ve gece kulübü bulunmakta gündüz denize girebilir gece ise plajların üzerinde kurulu olan gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.

Budva’da Gezilebilecek yerler:

Old Town(Eski Şehir)

Mogren Beach (Merkezdeki Plaj)

Budva Citadel (Hisar)

Kale içindeki (Old Town) Tarihi Kiliseler, Katedral ve Saat Kulesi

Burada yaklaşık 5-6 saat zaman geçirdikten sonra başkent Podgorica’ya gitmek için otobüs terminaline geçtim. Otobüs terminali şehir merkezinden yürüme mesafesinde ama en az 15-20 dk yürümeniz gerekiyor. Ayrıca otobüs terminalinden Adriyatik kıyısındaki diğer turistik şehirler olan Kotor, Bar ve Uncinj’e de gidebilirsiniz.

Saat Kulesi (Old Town içinde)

Saat Kulesi (Old Town içinde)

 

Budva’da Kalabileceğiniz Hostel ve Konukevleri:

Şehirde 5€ ile 20€ arası çok sayıda ucuz konaklama imkanı var. Ama fiyatlar dönemsel olarak değişebilir yani yaz dönemiyle diğer dönemler arasında fiyat farkları buluna bilir. Aşağıda yazdığım fiyatlar değişmiş olabilir. Ama kafanızda bir fiyat standardı belirmesi için fiyatları yazdım.

Apartments Ivanovic 15€ (Önerimdir!!! “3 yıldızlı” Booking puanı:10/9.2)

Sun Hostel Budva 5€

Camp Tipi Hostel( Lastva Grbaljska) 6€

Saki Hostel & Guesthouse 15€

Adriatic Guest House Budva Montenegro 15€

Amacınız sadece geceyi geçireceğiniz bir yer ise bu tarz hostel ve konukevlerini değerlendirebilirsiniz ama konaklama konusunda kalite arayışındaysanız ve uzun süreli kalmayı planlıyorsanız www.booking.com ‘dan otellere fiyatlarını listeleyerek bakabilirsiniz.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ
CİTADEL (OLD TOWN)
CİTADEL (OLD TOWN)
« 1 arasında 10 »

 

 

PODGORİCA (KARADAĞ)  3 ve 4.Gün

Budva Otobüs İstasyonundan(Bus Station Budva) 20:00 otobüsü ile 2  saat yolculuk yaptıktan sonra 22:00 civarı Karadağ Cumhuriyeti’nin başkenti olan Podgorica’ya ulaştım. Şehre ulaştıktan sonraki ilk işim Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a bilet almak oldu.Fakat buradan Tiran’a direk otobüs yok; önce Karadağ’ın Arnavut sınırına yakın diğer turistik şehri olan Ulcinje  geçip oradan bineceğim başka bir otobüsle geçebileceğimi öğrendim. Bu yüzde sabah 9:30 da Ulcinj’ giden  ilk otobüs için biletimi aldım. (Bilet 15 TL)  Bilet aldıktan sonra şehirde kısa bir tur attıktan sonra hemen kalacağım hostele geçtim. Sabah 9.30’a kadar şehri gezebilmek için çok erkenden kalkıp şehirde tur atmaya başladım.

podgorica-map

PODGORİCA ŞEHİR HARİTASI

 

Podgorica 150.000 nüfuslu küçük bir şehir olduğu için eğer çok oyalanmadan şehri baştan sona gezecekseniz 3 saat size yetecektir.  Podgorica’yı özetleyecek olursam; yeşil olarak akan Moraça Irmağı  şehri iki parçaya ayırmış. Bu akarsuyun üzerinde güzel mimariye sahip Millenium Köprüsü ve Moraça Irmağına bağlanan bir kol olan Ribnica Irmağı üzerindeki  Old Bridge (taşlı eski köprü) dikkatinizi çekecek. Podgorica’da yapılabilecek en önemli şey Moraça Irmağı boyunca biraz yürüyüş yapmak.Şehir stadının hemen arkasında bulunan bir Sırp Ortodoks kilisesi olan S. George Kilisesi’ni de gezi listenize alabilirsiniz.

MİLENİYUM BRİDGE

MİLENİYUM KÖPRÜSÜ

Podgorica  gezim boyunca en az hoşuma giden şehir oldu. Gerçekten görülebilecek kayda değer hiçbir şey yok. Bana hangi şehri bir daha görmek istemezsiniz diye soracak olursanız cevap olarak size Podgorica derim.

Moraça Irmağı

Moraça Irmağı

Hızlı şekilde şehri gezdikten sonra Podgorica Otobüs İstasyonuna (Otobuska Stanica ) geçtim ve 09:30’daki Ulcinj otobüsüme bindim. Ulcinj’den Tiran’a ise ilk otobüsün kalkış hareket saati 12:30’du.

DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

MİLENİYUM KÖPRÜSÜ
MİLENİYUM KÖPRÜSÜ
« 2 arasında 4 »

 

Sıradaki  durağımız Arnavutluk’un başkenti Tiran için tıklayınız…

 

www.cografyadersim.net

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar