Vizesiz Balkan Gezim (BOSNA-HERSEK)-1

15 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

BATI BALKANLAR GEZİSİ


 

GEZİLEN ÜLKE VE ŞEHİRLER:

Bosna-Hersek (Sarajevo,Mostar)

Karadağ (Herceg Novi,Budva,Podgorica)

Arnavutluk (Tiran)

Makedonya (Üsküp 2 kez)

Kosova (Priştina, Prizren)

Sırbistan (Belgrad)

GEZİ TARİHİ: 19-26 Ağustos 2013(8 gün)

TOPLAM HARCAMA: 1126 TL(1 Euro:2.60 tl)

 

 

BOSNA-HERSEK 

Saraybosna (Sarajevo) ve Mostar

 

mostar köprüsü

 8 GÜNLÜK BATI BALKANLAR GEZİMİN ROTASI

BALKAN-ROTAM

 

SARAJEVO (SARAYBOSNA)- 1.GÜN

26 Ağustos 2013’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan  15 tl vererek yurt dışı çıkış pulunu aldıktan sonra saat 10:25 uçağı ile yaklaşık 1 saat 10 dakikalık yolculuktan sonra Bosna Hersek’in başkenti olan Sarajevo (Saraybosna) ’ya ulaştım. (Uçak bileti 247 TL.  Bu verdiğim ücret erken rezervasyon yapmadığım için ve en yoğun dönemde seyahat gerçekleştirdiğim için biraz  yüksek. Erken bir tarihte uçak bileti alınırsanız çok daha uyguna Sarajevo’ya bilet bulabilirsiniz.)  Sarajevo Havalimanı’nda iner inmez bindiğim bir taksi ile 10 km uzaklıktaki  Başçarşı (Baščaršija) olarak anılan şehir merkezine geçtim. Sarajevo küçük bir şehir olduğu için gezeceğim yerlerin hemen hepsi birbirine yakın bir alanda Başçarşı çevresinde toplanmış. Bu yüzden  gezeceğiniz tüm yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

Sarajevo yani Saraybosna yaklaşık 600 bin nüfusa sahip eski bir Osmanlı şehri; bugün ise Bosna-Hersek’in başkenti. Şehirde, Osmanlı Devleti yaklaşık 400 yıl hüküm sürdüğü için birçok eser bırakmış. Bu yapılardan bazıları hala bölgedeki Müslümanlar  tarafından aktif olarak kullanılıyor.Eserlerin bazıları T.C. Başbakanlığı’na bağlı bir kurum olan TİKA tarafından onarılıp ibadete açılmış bazıları ise turizme kazandırılmıştır. Şehirde Osmanlı Devleti’nin Bosna Sancak Beyi olan Hacı Hüsrev Bey zamanından kalmış birçok yapı var. (Cami, Medrese, Bedesten gibi)

sarajevo tourism map

Sarajevo Turizm Haritası

Sarajevo’da Gezilebilecek Yerler:

*Başçarşı(Baščaršija):Şehir merkezi. Birçok eski yapı, dükkan, restoran, cafe mevcut. Sarajevo’nun can damarı diyebileceğimiz bir yer.

*Latin Köprüsü(Latin Bridge): I.Dünya Savaşı’nın başlatan olay olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı  Franz Ferdinand’ın ve eşinin öldürüldüğü köprü.

*Gazi Hüsrev Bey Camii (1531)

*Gazi Hüsrev Bey Medresesi (Kurşunlu Medrese):16.yy.

*Gazi Hacı Hüsrev Bedesteni (1537)

*Hünkar Camii,

* Katedrala Srca Isusova (Sacred Heart Cathedral): Şehir merkezindeki ana cadde üzerinde bulunan 1889 tarihinde tamamlanmış olan tarihi bir Katolik Katedralidir.

*Brusa Bezistan(Bursa Bedesteni)

*Morica Han

*Ferhadiye Cami

*Saat Kulesi

Tüm bu yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek tüm yerleri 1 günde gezebilirsiniz.

Ayrıca Avrupa’nın en eski tramvayı olan  “Nostalji Tramvayı”na  Başçarşı’dan binebilirsiniz. ( Nostalji Tranvayı  İlk seferini 1885’de gerçekleştirmiş.)

Sarajevo-tranvay

Nostalji Tranvayı (İlk seferini 1885’de gerçekleştirmiş.)

 

LATİN KÖPRÜSÜ: I.Dünya Savaşının başlamasına neden olan Avusturya Arşidükü Ferdinand’ın ve eşinin öldürüldüğü köprü.

Sarajevo-Latin Köprüsü

Latin Köprüsü

Latin Köprüsü’nün altından geçen ve şehri 2 parçaya ayıran Milyaçka Irmağının kenarında birçok cafe bulunmakta. Bu cafelerde bakır cezve ile getirilen Türk Kahvesini  denemenizi tavsiye ederim.(Çarşıda hediyelik  veya süs eşyası olarak bakır cezve ve bakır fincan takımı da alabilirsiniz.)

Katedrala Srca Isusova (Sacred Heart Cathedral):

Katedrala Srca Isusova (Sacred Heart Cathedral)

Sarajevo  geceleri çok hareketli. Gittiğinizde akşam saatlerinde Başçarşı çevresinde bir tur atın beklediğinizden ve düşündüğünüzden çok farklı bir şehir göreceksiniz. İnsan gerçekten şaşırıyor bu kadar küçük ve müslümanların çok olduğu ve savaşın izlerinin hala bazı yerlerde görülebildiği bir ülkenin başkentinin gecesi  tipik turistik bir Akdeniz şehri izlenimi veriyor.

Büyük Katedralin (Katadrala srca Isusova) karşısındaki Pizerra Terreza Cafe’de pizza yiyip,birşeyler içmenizi ve çevreyi izlemenizi tavsiye ederim.

Bosna-Hersek Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri olmadığı için bu birlikteki ülkeler kadar pahalı bir ülke değil. Ülkedeki genel fiyatları Türkiye fiyatlarıyla  kıyasladığımızda biraz daha ucuz diyebiliriz. Örneğin merkezi bir cafede 3tl ye bira içebilir 10 tl’ye orta boy pizza yiyebilirsiniz.

Sarajevo-kahve fincan

Türk Kahvesi

Para birimi olarak BAM kullanılmakta. Ama birçok restoranda  veya cafede Euro’da geçerli. Başçarşı Meydanı’nın ortasında bulunan çeşmenin hemen yakında bir Döviz Bürosu var. (Bu linkten güncel kurları görebilir ve kurlar  arası çeviri yapabilirsiniz. http://tr.coinmill.com/BAM_TRY.html)

Sarajevo (Saraybosna)’da dikkatimi çeken diğer bir nokta da kızların hemen hemen %80’nin kısa pantolon giymesi. Bu şehirde kısa pantolon giymek kızlar arasında  çok büyük oranda moda.

Sarajevo-başçarşı-1

Başçarşı Meydan ve Çeşme

Geceye doğru kalacağım hostel olan New Age Sarajevo Hostel’e geçtim 10€ ödeyerek yerleştim.(Her gezginin içinin rahatlığıyla kalabileceği yerlerdir Hosteller.)

Konaklama için aşağıdaki sitelerden yararlana bilirsiniz. Bu sitelerin uygulamalarını telefonunuza indirip konaklama işini seyahat sırasında da kolaylıkla halledebilirsiniz. Özellikle ilk sırada verdiğim “booking”  konaklama için en yaygın kullanılanın uygulamadır.

http://www.booking.com

http://tr.hotels.com

http://www.hostelworld.com

Sarajevo’yu tam olarak gezebilmek için en az 1  gününüzü, ayrıca şehri yaşayabilmek için de en az artı 1 gününüzü daha  ayırmanız gerekir.

 

MOSTAR (BOSNA HERSEK) (2.Gün)

Sarajevo’dan Mostar’a ilk tren seferi saat sabah 6.55’deydi zamanımı iyi değerlendirmek adına  sabah 6.55’deki Sarajevo-Mostar trenine bilet aldım.(Bilet 13 TL). Mostar treni çok eskiydi; hele koltuklara oturmaya bile kıyamıyorsunuz. Yere otursanız yer daha temizdir herhalde. Bosna-Hersek  Avrupa’nın en geri kalmış ülkelerinden biri ama Avrupa’nın kalbinde yer almasından dolayı gelecek yakın yıllarda Avrupa standartlarını yakalayacağını düşünüyorum. Tabi Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğun da  bu ilerleme daha fazla hız kazanacaktır.

Mostar yolu boyunca muazzam manzaralar eşlik ediyor bize. Kesinle Sarajevo’dan Mostar’a giderken tren tercih edilmeli. Tren yolculuğunun havası bile farklı, insana huzur veriyor.

Yaklaşık 2.5 saatlik yolculuktan sonra benim gibi yüzlerce gezgin ve yolcuyla beraber Mostar’a varıyoruz. Tren Garı Mostar Köprüsü (Stari Most)’nden yaklaşık  2 km uzaklıkta; tarihi Mostar  Köprüsü’ne buradan yürüyerek de  gidilebilir. Köprüye varmadan köprü yakınlarında tarihi bakırcılar  çarşısından geçiyorsunuz.Bu çarşıda hemen hemen her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Ayrıca çarşı çevresinde çok sayıda  cafe ve restoran da var. Mostar Köprüsü mimari yapısı, kültürel ve tarihi özelliğiyle etkileyici bir köprü. Mimar Sinan‘ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş. Köprü Sırp Savaşı sırasında Sırp bombaları tarafından yıkılmış ve 1997 yılında TİKA-UNESCO ve Dünya Bankasının desteği ile tekrardan inşa edilmiş.

mostar köprüsü bosna hersek

Mostar Köprüsü

 

Köprünün altından Neretva Nehri geçiyor.Mostar Köprüsü’nün en üst noktasından gösteri amaçlı Neretva Nehri’ne  atlayan kişileri yaz döneminde her zaman görebilirsiniz. Ayrıca nehrin temiz akmasından dolayı köprünün hemen altında yüzen ve güneşlenen insanları da  göreceksiniz. Tabi insan turistlerin yüzüp güneşlendiğini  görünce  o serin suya atlayışı geliyor.

mostar köprüsü atlayış bosna hersek

Köprüden gösteri amaçlı atlayış.

Köprünün etrafındaki cafe ve restoranlarda meşhur Boşnak Böreğini yiyebilirsiniz. (İçecek dahil 7.5 tl’ye yemiştim.) Yine köprü çevresinde Koski Mehmet Paşa Cami ve daha ileride Saat Kulesi(Sahat Kula)’de görülmesi gereken yerler.

Mostar’da gezilebilecek  diğer yerler:

*Karagöz Bey Camii

*Old Bazar

*Türk Evi

*Saint Peter and Paul Kilisesi


 

Diğer Resimler için “Next” tuşunu tıklayınız…

 

Bosna-Sırp Savaşının izlerini taşıyan bir bina.

Bosna-Sırp Savaşının izlerini taşıyan bir bina.
Picture 2 of 6

Diğer Resimler için “Next” tuşunu tıklayınız…


 

 

Bir Sonraki durak olan Karadağ için tıklayınız…

 


 

www.cografyadersim.net

 

 

 

 

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar