Vizesiz Balkan Gezim (ARNAVUTLUK)-3

18 Kasım 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

Vizesiz Balkan Gezim (Arnavutluk)-3

 

ARNAVUTLUK

TİRAN (ARNAVUTLUK) 4 ve 5.Gün

Arnavutluk’un başkenti  olan Tiran’a geldiğimde akşam üzeri olduğu için hemen merkezdeki bir cafede wifi ile hostel bulmaya çalıştım ve şehir merkezinden yaklaşık 400 m ileride eskicilerin bulunduğu yerin biraz ilerisindeki Rruguza Dr.Musa Maci sokağının orda  Trip’n Hostel’de geceliği 10€ (kahvaltı dahil ama basit bir kahvaltı) yer buldum.

Bu hostelin güzel yani giriş kısmında ucuz büfe ve barı olması. Benle ilgilenen çocuk geçmişte Türkiye’ye geldiği içi bir kaç Türkçe kelime biliyordu sık sık bana Türkçe cümleler kurmaya çalışıyordu. Hostelde sıcak kanlı bir ortam var. (Bu hostel kesinlikle tavsiyemdir.)  

 

TİRAN GEZİ HARİTASI

TİRAN GEZİ HARİTASI

Tiranı anlatacak olursam; Şehrin ortasında yayalara kapalı çok geniş çimli bir alanında bulunduğu İskender Bey Meydanı onun ortasında İskender Bey Heykeli (Skënderbeu) ve meydanın etrafında arabaların çok sık geçtiği döner caddeler. Meydanın hemen yanında Eski bir Saat Kulesi ve saat kulesinin hemen yanında eskibir Osmanlı Camii olan Ethem Bey  Cami (1789 – Şehirdeki yıkılmayan ve ayakta kalan tek Osmanlı camii), tiyatro binası gibi görünen Ulusal Tarih Müzesi (giriş 3.7 tl), Opera Binası, Bizanslılar döneminden kalmış olan ve bir dönem Osmanlı Devleti’nde  de Garnizon olarak kullanılan Petrela Kalesi,  şehrin merkezinin biraz ilersindeki geçen Janna Nehri ve merkezden nehrin oraya giderken karşınıza çıkacak çok geniş bir park olan “Parku i Madh” parkı Tiranda gezilecek  yerlerin en önemlileridir.

1-İSKENDER BEY MEYDANI VE HEYKELİ

İSKENDER BEY MEYDANI VE HEYKELİ

Arnavutluk halkı giyim ve fiziksel yapı olarak Türklere fazlasıyla benziyorlar. Şehir çok gelişmiş bir görünüme sahip değil; Türkiye’deki sıradan bir Anadolu şehri izlenimi veriyor.

Tiran’da fiyatlar Türkiye fiyatlarına yakın. Tiran’da ne yenir diye sorarsanız:  Arnavut Ciğeri yemeden dönmeyin ayrıca tren garına giderken  cadde boyunca karşınıza çıkacak börekçilerden Arnavut Böreği yemenizi tavsiye ederim.

3-SAAT KULESİ VE ETHEM BEY CAMİİ

SAAT KULESİ VE ETHEM BEY CAMİİ

Tiran’da otogar yok ama çok eski bir tren garı var. Bir şehirden bir şehre gitmek için veya farklı bir ülkeye geçmek için tren granı giden ana cadde boyunca çok sayıda seyahat acentası  var. Bu acentelerden biletinizi alıyorsunuz ve otobüs sizi bu acentanın önünden alıyor. Ben zorda olsa Üsküp(Makedonya) için bir acenta buldum ama günde bir seferi bulunuyordu galiba. Acenta tren garına gelmeden hemen solda tren garından 50 metre geride(Likometaj ve Papadakis Trevel Acentası). Direk Tirana gitmek için çok alternatifiniz yok bu acentayı bulmanız gerekiyor  veya öncelikle Struga’ya oradan da Üsküp’e de geçebilirsiniz. Polloga Trevel Acentasından Strugaya bilet bulabilirsiniz.(Sabah 9  ve akşam 9’da  olmak üzeri günde 2 sefer düzenleniyor.)

4-ARNAVUTLUK ULUSAL MÜZESİ

ARNAVUTLUK ULUSAL MÜZESİ

Arnavutluk’ta  Başkent Tiran dışında  gidilebilecek olan diğer şehirler; Karadağ sınırına yakın olan İşkodra (Shkodra) (Doğa harikası güzel bir göle sahip) ve Tiran’a yakınlarındaki Arnavutluk’un en önemli turistik şehri olan ve deniz tatili için gidebileceğiniz Durres şehridir.(Tiran’a araba ile 30 dk. Mesafede.)

Arnavutluk’un para birimi LEK (ALL)’dir.  Şehir merkezindeki  Change Officelerden Euro vererek LEK alabilirsiniz.                                        1 Euro=140 LEK (ALL)-2013

Tiranda 1 gece kaldıktan sonra ertesi gün Makedonya’nın Ohri Gölü kıyısında yer alan Struga şehrine hareket edecek bir otobüse yer buldum.( Hareket saati 15:45) Struga’ya geçmemin nedeni oradan bir Osmanlı şehri olan Ohrid(Ohri)’ e geçip  Ohrid’i  gezmekti. Tabi bu gezme düşüncesi gerçekleşmedi çünkü Struga’ya  geldiğimiz de hala uyuyordum ve gözlerimi aştığımda Üsküp’ yaklaşmıştık ve artık geri dönmeye ne şansım ne de  zamanım vardı. Ohrid’i  gezememek içimde uhde olarak kalmış oldu. Ohrid(Ohri) UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmış bir şehirdir. Makedonya sınırları içerisinde yer alan Ohrid eski bir Osmanlı şehridir ve turizm açısından çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Şehirde 4000 civarında Türk nüfusta yaşamaktadır.Şehirde Osmanlı döneminden kalmış 9 Camii ve 1 Tekke bulunmaktadır. Ayrıca güzel bir krater gölü olan Ohrid Gölü’nü gezmeyi ihmal etmeyiniz.

Resurrection of Christ Orthodox Cathedral

Resurrection of Christ Orthodox Cathedral

Tiran’dan Üsküp’e olan yolculuğum yaklaşık olarak  8.5 saat sürdü.  Arnavutluk’ta Türkçe bilen birçok insanla karşılaşabilirsiniz. Hatta bindiğim otobüsün şoförü de Türkçe biliyordu.

 

 DİĞER RESİMLER İÇİN GALERİYE BAKINIZ

 

Sıradaki durak Makedonya’nın başkenti Üsküp için tıklayınız…

www.cografyadersim.net

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar