MISIR GEZİ NOTLARIM

26 Aralık 2015 Kategori : GEZİ NOTLARIM

FİRAVUNLARIN ÜLKESİNE YOLCULUK

2-KAPAK

 “Dünya bir kitaptır,gezmeyenler onun ancak ilk sayfasını okurlar.”

ADIM ADIM

MISIR GEZİ NOTLARIM

2014

Hem gezgin hem de coğrafyacı bakış açımla ele aldığım  bu notların, sizlerle paylaşmamın asıl nedeni; iyi bir planlamayla  kendi başınıza, eşinizle veya arkadaşlarınızla herhangi bir tur firmasına ihtiyaç duymadan gönül rahatlığıyla yurt dışına çıkıp geze bileceğinizi ;  bir tur firmasına vereceğiniz ücretin  en az 2-3 katı daha ucuzuna  konforunuzdan  da ödün vermeden yurt dışı gezisi yapabileceğinizi;  gezeceğiniz mekanlardan,  kalacağınız yerlere, bineceğiniz ulaşım araçlarına kadar kendiniz planladığınızdan dolayı her şeyi daha iyi öğreneceğinizi ve anılarınızın daha kalıcı olacağını sizlere göstermek ve biraz cesaret ve öz güven isteyen bu yolda sizlere  rehber olmak.

Gezi Tarihi ve Süresi: 30 Ekim 2014 22:35(Gidiş)-3 Kasım 2014 04:30(Dönüş)

Gezilen Şehirler: Hurghada,  Luxor,  Kahire,  Sharm El-Şeyh

Konaklama: Hurghada’da 1 gece misafir, Kahire’de 1 gece Guardian Guest House’da (Puanı:8.9), 1 gece de Luxor-Kahire otobüsünde.

Vize İşlemleri: Mısır seyahati için vize çıkarmanız gerekiyor. Bebek Sahili’ndeki İstanbul Mısır Konsolosluğu’ndan 70 TL karşılığında çıkarıyorsunuz. Konsolosluğa 3 kez gitmeniz gerekecek. Ön başvuru için, ön onay sonrası evrak teslimi için ve vizeli pasaportunuzu almak için. Tüm süreç yaklaşık 15 gün sürüyor. Ön başvuru, evrak teslimi ve pasaport alımı belli saat dilimlerin de yapılıyor. İşlem saatlerini öğrenmeden gitmeyim.Kesinlikle konsolosluktan içeri giremezsiniz. Mısır Vizesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız…

Toplam Masraf: 1000TL (1 Dolar=2.2TL – 450 Dolar)  Not: Detaylı harcama listesini gezi notlarımın sonunda görebilirsiniz.

Para Birimi:  1 TL= 3.2 Pound veya Mısır Lirası (LE)

1 Dolar=7.16  Pound

1 Euro = 9 Pound veya Mısır Lirası (LE)

 Not: Doları,  otelciye, taksiciye, esnafa bile bozdurabilirsiniz , kuru iyi bilin  yeter.

Mısır Gezisindeki Rotam (Hurghada, Luxor, Kahire, Giza ve Sharm el Şeyh)

Mısır Gezisindeki Rotam (Hurghada, Luxor, Kahire, Giza ve Sharm el Şeyh)

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan 22:35 uçağıyla Mısır’ın Sharm El Şeyh (Sharm El Sheikh) ile birlikte en önemli tatil şehri olan  Hurgada (Hurghada)’ya hareket ettik.  İstanbul-Hurgada (Hurghada) arası uçuşumuz yaklaşık olarak 2,5 saat sürdü. Mısır, Türkiye ile aynı saat diliminde yer aldığı için iki ülke arasında Ulusal Saat farkı yok. Bu yüzden uçağımız gece 01:00 civarı Hurghada Uluslararası Havalimanı’na indi.

 

HURGHADA (HURGADA) 1.Gün

Havalimanının apronundan pasaport kontrolüne doğru giderken Uğur Aslan isimli bir gençle tanıştım. Uğur 22 yaşında ve Antalya’da yaşıyordu. Askerliğini yeni bitirmiş ve Hurghada’da çalışan abisinin yanına gelmişti. Abisi Taylan, 5 yıldır Hurghada’da  Suny Daly Hotelde (5 Yıldızlı) fotoğrafçılık yapıyormuş. Taylan, havalimanına arabasıyla gelmişti ve beni de  şehir merkezine bırakmak için kendi arabasına  aldı. Taylan da aynı Uğur gibi sıcak kanlı ve samimi. Kolay kolay herkese hemen kanım kaynamaz ama gerçekten bu iki kardeşe fazlasıyla kanım kaynadı.

Eğer şehir merkezine gitmek için taksi kullanacaksanız (gece tek alternatifiniz) taksicilerle iyi pazarlık yapın. Çünkü taksiciler taksimetreyi açmayıp sizden çok yüksek fiyat isteyeceklerdir. Şehir merkezi havalimanından yaklaşık olarak 11 km. uzaklıkta. Bu mesafe için 30-40 Pound normal sayılabilir; ama taksiciler turistlere alışkın olduklarından dolayı size bu fiyatın 3-4 katını çekeceklerdir. Siz söylediğim bu rakamlara çekmek için çok sıkı pazarlık yapın; pahalı bulduğunuzu söyleyip başka taksilere yönelin. Göreceksiniz ki sonunda taksici sizin söylediğiniz fiyata ikna olacaktır.

Mısır’da taksicilerden satıcılara kadar hemen herkesin İngilizcesi gayet iyi sayılır. Yani illa Arapça bilmenize gerek yok orta seviye İngilizceniz size yeterli olacaktır.

Hurghada’da kalmayıp direk Luksor (Luxor)’a gideceğimden Taylan arabasıyla beni şehir merkezinde önce Go Bus otobüs firmasına sonra High Jet (Super Jet) otobüs firmasına götürdü ama iki firmada da sonraki ilk sefer sabah saatlerindeymiş. Bu yüzden sabah 09:30 otobüsü için Go Bus firmasından bilet aldım.(50P)

*Süper Jet ve Go Bus firmaları ülkede en yaygın otobüs firmalar. Hemen hemen tüm şehirlere seferleri var.

Süper Jet Otobüs saatleri ve ücretleri için tıklayınız…

Go Bus Otobüs saatleri ve ücretleri için tıklayınız…

 

Luxor’a gidemediğim için tek alternatifim oteldi ama Taylan beni kendi evine davet etti ve geceyi onlarda geçirdim. Hurgada’da Dünya’nın en tuzlu denizi olan Kızıldeniz‘de yüzmek gibi bir hedefim vardı. Kaldığım ev bir otel gibiydi; denize sıfırdı ve şezlonglarla dolu bir plajı vardı. Sabah çok erken kalkıp Luxor’a gitmeden önce çok kısa da olsa Kızıldeniz’e girip yüzme fırsatı buldum ve Mısır’a gelme amaçlarımdan ilkini gerçekleştirmiş oldum.

Kızıldeniz

Kızıldeniz

Sabahın çok erken saatleri olmasına rağmen su sıcaklığı yüzülebilecek kadar iyiydi. Birkaç kulaç attıktan sonra sudaki tuzun tadını hemen hissetmeye başladım. Yüzerken tuzdan dolayı gözlerimi açmakta zorlanıyordum. Biraz yüzüp biraz güneşlendikten sonra Taylan beni Go Bus otobüs firmasının terminaline bıraktı.

Luxor otobüsü çok eski değildi, klimaları çalışıyordu ve koltuklar gayet rahattı. (5 üzerinden 3,5 verilebilir.) Dar ve kuru bir vadi boyunca az eğimli ve çok keskin olmayan virajlardan oluşan bir yol üzerinde yolculuk yaptık. Yolculuk sırasında Safaga, Qena, Al Masid şehirlerinden geçtik. Bir tarafımıza  Kızıldeniz’i bir tarafımıza Sahra Çölü’nü alarak, çölleşmiş çorak alanlardan geçerek yaptığımız bu yolculuk boyunca birkaç kez askeri kontrol noktasından geçtik. Bu kontrol noktalarında otobüsümüz durmadı ama yavaşlayarak kontrolü olarak geçti.

Hurghada-Luxor yolu üzerindeki köyler

Hurghada-Luxor yolu üzerindeki köyler

Yolculuğumuz Kasım ayı olmasından dolayı çok yakıcı olmayan bir güneş altında yaklaşık 30°C ’lik bir sıcaklığın altında gerçekleşti. Yolculuk boyunca ufak derelerin kenarlarındaki tek tük palmiye ağaçları ve yer yer çöl toprağı üzerinde gelişmiş olan kurakçıl otlar dışında hemen hemen hiç ağaç yoktu. Gerçek anlamda bitki örtüsünü Nil Nehri’ne yaklaştığımızda görmeye başladık. Nil Nehri’nin meydana getirdiği taşkın ovaları tarımın yapılabildiği ve bitki örtüsünün gelişebildiği tek alanalar diyebiliriz. Zaten Mısır’ın uydu haritalarını incelediğimizde bir çizgi boyunca Nil’in etrafının ve deltasının yeşil olduğunu bunun dışında kalan tüm yerlerin hemen hemen sarı ve kahverengi tonlarda yani çöl alanı olduğunu görebilirsiniz.

Gerek Hurghada’da gerekse Luksor’a otobüsle yolculuk yaparken ki gözlemlerim neticesinde şunu söyleyebilirim ki  halkın hemen hemen % 95’i yerel Arap kıyafeti olan “Cellabiye”  giyerken kadınların da yine hemen hemen % 95 ’inden fazlası kapalıydı.(Rakamlar tahmini)

Sabah 09:30’da hareket eden otobüsümüz yaklaşık 4,5 saatlik yolculuktan sonra saat 14:00 gibi Luxor şehrine ulaştı. Go Bus ve Golden Horse Travel firmalarının yazıhaneleri aynı ofis içerisinde hizmet veriyor. Bilet satış ofisi tren garının hemen 100 metre ilerisinde bulunuyor. Kahire, Hurghada , Aswan veya diğer şehirlere giden otobüsler son durak olarak bu ofisin önüne geliyor ve bu ofisin önünden hareket ediyor. Bu ve diğer otobüs firmalarının turistler için “First Class” otobüs seçenekleri var; bu yüzden bilet fiyatı sorarken hem kalitenin biraz düşük olduğu ve genellikle Mısır halkına hizmet veren normal otobüslerin bilet fiyatlarını hem de daha çok turistlere hizmet veren daha kaliteli ve temiz bir yolculuk sunan First Class Otobüslerin bilet fiyatlarını sorabilirsiniz.

 

LUXOR (LUKSOR)

 

Luxor şehri, “Yeni Krallık” döneminde (M.Ö. 1531 – 1075) Mısır Uygarlığı’na başkentlik yapmış tarihi bir kent olduğu için şehirde bu dönemden kalmış birçok yapı ve tapınak bulunuyor.

Luxor Tapınağı ve Karnak Tapınağı  Yeni Krallık dönemi Mısır inancının en önemli dini yapılarıdır. Bu iki tapınak Luxor şehrinde Nil Nehri’nin doğu yakasında MÖ. 14.yy’da inşa edilmiştir. Bu iki tapınak arasında yaklaşık 3 km’lik mesafe bulunmasına karşın yapılış dönemlerinde karşılıklı sfenkslerin bulunduğu bir yol ile birbirlerine bağlanmıştır; fakat günümüzde sfenksli bu yolunun çok az bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Her iki tapınak,  geçen yaklaşık 3400 yıla rağmen, sahip olduğu kalın sütunlar sayesin de ayakta kalabilmiştir.

Şu bilgi notunu vermeden geçemeyeceğim. Sultanahmet’teki Mısır Hiyeroglif yazılarıyla süslü olan “Dikili Taş”  M.S. 4.yy’da dönemin Roma İmparatoru  I. Theodosius tarafından Karnak Tapınağı’ndan gemi ile İstanbul’a getirilip zamanında Hipodrom olarak kullanılan Sultanahmet’teki şu andaki yerine diktirmiştir.

MÖ 1485-1479 yılları arasında hüküm sürmüş, ilk ve tek kadın firavun olan  Kraliçe  Hatshepsut  için yapılmış Hatshepsut Tapınağı Nil’in batı yakasında ve nehre yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.

Luxor Şehiri Haritası

Luxor Şehiri Haritası

Yeni Krallık döneminde hüküm sürmüş 62 firavunun, ölümden sonra yaşama inanıldığından dolayı tüm değerli eşyalarıyla birlikte gömülmüş olduğu devasa mezar ve mezar odalarının bulunduğu, derin, kuru ve ıssız  bir vadi olan Krallar Vadisi (Valley of the Kings); yine bu vadinin ilerisinde yer alan firavun eşlerinin ve çocuklarının mezarlarının bulunduğu Kraliçeler Vadisi (Valley Of The Queens)  şehir de gezilmesi gereken diğer en önemli noktalardır. Krallar Vadisi ile Kraliçeler Vadisi her ne kadar birbirlerine yakın konumda olsalar da (Kuş uçumu 1 km), birbirlerinden ayrı iki dik vadi olduklarından dolayı araç ile birinden diğerine geçerken yaklaşık olarak 7 km yol gitmek gerekiyor. İki vadiyi birbirine bağlayan ve geçişi serbest olan kestirme yürüyüş yolu var mıdır bilmiyorum.

Mısır seyahatim kısa süreli olduğu için Luxor’da kalmayıp akşam saatlerinde Kahire’ye geçecektim. Bu yüzden akşam, otobüsümün kalkacağı saate kadar tüm şehri bir şekilde gezmem gerekiyordu. Yani tüm şehri gezebilmem için yalnızca 7,5 saatim vardı.

Otobüsten indiğimde taksicinin teki yanıma geldi; ben vapurla karşıya geçmeyi planlamış olduğumdan taksiye binmek istemedim ama taksici beni Krallar Vadisi’ne 2 saatliğine gidiş-dönüş  120 Pound’a götürmeye ikna etti. Mısır’daki İlk taksi deneyimin olduğu için ülkedeki ilk kazığımı da bu taksiciden yemiş oldum. Mısır’da benzin ucuz olduğu için ulaşım Türkiye ile kıyasladığımız da en az 2 kat daha ucuz. Bunun bilincinde olarak kafanızda bir fiyat standardı oluşturun. Ülkede taksiye birçok kez binmek zorunda kalacaksınız bu yüzden taksicinin ilk söylediği  fiyatın en az 2-3 kat altında ısrarlı olup  sağlam pazarlık yapın. Eğer taksici ikna olmaz ise taksi alternatifiniz hiçbir ülkede göremeyeceğiniz kadar fazla olduğu için taksiye binmeden başka taksiye yönelin bu çetin pazarlıkta göreceksiniz ki kazanan siz olacaksınız.

Şehir merkezinde iki yakayı birleştiren bir köprü olmadığı için karşıya geçerken merkezin çok dışında kalan köprü kullanılıyor. Bu yüzden şehir merkezinden  Krallar Vadisi’ne giderken yaklaşık 28km. yol yapmak zorunda kaldık. Karayolu ile bu kadar uzak olacağını düşünmediğimden dolayı taksici ile 2 saatliğine pazarlık yapmıştım ve bu sürenin giderken ve dönerken 1 saatini yolda geçirmiş oldum ve bu yüzden bana Krallar Vadisini gezebilmem için kala kala 1 saat kalmıştı. Bu yüzden herhangi bir taksiye bağlanmayın; taksiciyle sadece gidiş için anlaşın, dönüşte zaten orada kolaylıkla taksi bulursunuz. Şehir merkezinden nehrin karşısına geçerken diğer alternatifiniz  de vapur.(1P) Vapurla karşı yakaya geçtikten sonra bineceğiniz bir taksi ile daha ucuza vadiye gidebilirsiniz.

 

Krallar Vadisi (Valley Of The Queens)

Krallar Vadisi’ne giriş ücreti 80 Pound; ama yanımda Uluslararası Öğrenci Kartı(ISIC) olduğu için %50 indirimli olarak 40 Pound’a  girdim. Eğer öğrenciyseniz Taksim’de Gençtur bürosundan 20 TL karşılığında güncel öğrenci kartınızla veya öğrenci belgenizle bu Uluslararası Öğrenci Kartını (ISIC) çıkartabilirsiniz. Mısır’da hemen hemen tüm yerlere bu kartla indirimli girdim. Bu kart yurt dışında birçok ülkede geçerli. Eğer öğrenciyseniz bu kart sayesinde gezi masraflarınızı azaltabilirsiniz.

Krallar Vadisi (Valley Of The Queens)

Krallar Vadisi (Valley Of The Kings)

Krallar Vadisi’ne girerken verdiğimiz üretin dışın da her mezara giriş de ayrı ayrı ücretliydi. Tutankamon‘un Mezarına indirimli giriş bileti için 50P. verdim. (Tam:100P)

Giriş kapısı ile mezarların bulunduğu yer arasında yaklaşık 500-600 m mesafe var. Bu mesafeyi yürüyerek gitmenize görevliler izin vermiyorlar. Mezarların olduğu yere  üstü açık ufak bir turist aracıyla, görevli eşliğinde gidiyorsunuz. Tahminime göre ücretsiz olması gereken bu hizmet karşılığında  şoför benden 4P istedi ve şaşkınlık içinde şoföre parayı verdim. (Baştan sona tüm çalışanlar, polisler, görevliler rüşvete alışmış. Bir çok yerde bu tarz durumlarla karşılaştım. İslamiyet’in bu kadar koyu yaşandığı bir ülke için şaşırtıcı bir durum.)

Krallar Vadisi Haritası (Tomb of the kings Map)

Krallar Vadisi Haritası (Tomb of the kings Map)

Benim vadiyi gezebilmem için 1 saatlik bir zamanım vardı bu yüzden hızlı hızlı gezmeye başladım. Vadideki ilk durağım 62 numaralı mezar olan Tutankamon‘un mezarı oldu. Tutankamon (Tutankhamun), MÖ 1332 – MÖ 1323 yılları arasında hüküm sürmüş, bilinen en ünlü  Mısır firavunlardan biridir. Bu firavunun günümüzde bu kadar ünlü olmasın da ve öne çıkmasında ki en önemli neden; soyulmamış olarak bulunan tek firavun mezarı olmasıdır.

18 yaşında öldüğü düşünülen bu genç firavunun mezarı, 1922’de İtalyan bir araştırmacı olan Howard  Carter tarafından tesadüfi olarak bulunmuştur. Hazine Odası, Mezar Odası, Günlük eşyaların bulunduğu oda ve ek bir oda şeklinde 4 ayrı oda bulunmakta. Günümüzde sadece 2 ve 4 numaralı odaları görebilirsiniz; diğer odalar kapalı. 2 numaralı odanın solunda Tutankamon’un Mumyası, 4 numaralı odada ise iç içe bulunan altın tabutlarından bir tanesi sergilenmektedir. Mezardan çıkarılmış diğer tabut, lahit ve 2000’inin üzerindeki eşya ve objeler bugün Kahire Müzesi’nin ikinci katında özel bölümde sergileniyor. (Tutankamon’un altın tabutu ve odalardan çıkan diğer eşyalarla  ilgili resimler Kahire notlarımda görebilirsiniz.)

Tutankamon'un Mezarı

Mezarın giriş kapısında oturan yerel kıyafetli görevliye biletimi gösterip hızlı şekilde içeri girdim. Girişten itibaren tabanı tahtalı az eğimli bir koridor var. Koridorun sonunda Tutankamon’un Mumyası’nın olduğu bölüme geçiliyor. Mumya, geçen 3350 yılda artık iyice kararmış ve vücutla sargılar bütünleşerek taşlamıştı. Mumyanın kafası ve ayakları cam içerisinde açık sergilenirken, vücudu ise beyaz bir örtü ile kapatılmıştı. Sağdaki 4 numaralı odada  ise mumyanın çıkarıldığı som altından yapılmış tabutlarından biri sergileniyordu.

İçeride resim çekmek kesinlikle yasak.  Fakat ben, duvarlardaki  resim çekmek yasaktır yazılarına aldırış etmeden hazır içeride kimse yokken mumyanın ve içerisinin birkaç resmini hızlıca çektim. Giriş kapısındaki  görevli telefonumla resim çektikten hemen sonra içeri geldi ama resim çektiğimi fark etmedi. Görevliyle içerisiyle ve mumya ile ilgili biraz muhabbet ettikten sonra resim çekebilir miyim diye sordum. Görevli hayır resim çekmek yasak  diye karşılık verdi. Sonra resim çekmemin imkanı yok mu falan diye ısrar edince Mısır’da paranın her kapıyı açtığını tekrardan öğrenmiş oldum. Görevli parmaklarıyla klasik para işaretini yaptı ve para verirsem ancak resim çekebileceğimi söyledi.(Ülkede 3.kez karşılaştığım bir durum. Sonraki notlarımı okursanız benzer durumlarla birçok kez daha karşılaştığımı göreceksiniz.) O an aklımdan buraya daha ne zaman gelebilirim ki; koskoca Tutankamon yanımda uzanmış yatıyor onun resmini başka bir daha ne zaman  çekebilirim ki diye iç geçirdikten sonra elimi cebime attım; ama cebimden birkaç demir Pound dışında başka şey çıkmadı. Görevliye demir paraları gösterdim adam gülerek bu koskoca Tutankamon bu paraya olur mu demeye getirip söylendi ve o kadar az parayla olmayacağını söyledi. Ama öncesinde gizlice Tutankamon’un mumyasının birkaç resmini çekmiş olduğum için çokta üstelemedim ve mezardan çıktım. Mısır’daki keşke dediğim pişmanlıklarımdan biri de bu oldu; keşke görevliye 10-20 Pound verip detaylı birkaç resim çekseydim diye.

Tutankamon Mumyası

Tutankamon Mumyası

Mezardan çıktıktan sonra vadide yukarıya doğru ilerlemeye devam ettim. Tutankamon’un mezarının hemen ilerisinde yol çatallaşıyor. Hemen çatalın sağ tarafında III.Ramses’in mezarına girdim.(11 numaralı mezar) Mezarın girişinde 2 görevli vardı bana bilet sormadılar ve görevlilerden biri mezar içinde bana eşlik etti. Görevlinin ilk işi bana duvarlardaki resimleri gösterip resimlerdeki olayları anlatmak oldu. Daha sonra beni girişte girilmesi yasak olan bir bölüme soktu. Girdiğimiz  bölümün duvarlarında RA, İSİS  gibi Mısır tanrıları tasvir edilmiş tek tek resimlerdeki kişi bana tanıttı. Görevli sonra bana resim çekebileceğimi söyledi (normalde yasak) Hemen duvarlardaki resimleri çektim. Daha sonra mezarın aşağı kısımlarını da gezdik. Çıkışta görevli rehberliğinin karşılığın da benden para istedi. Mısır’da siz istemeden birisi size yardım etmek istiyorsa bilin ki o yardımın karşılığın da sizden beklentisi olacaktır; bunu yaşayarak öğreniyor insan.

III.Ramses'in Mezar Duvarları

III.Ramses’in Mezar Duvarları

Zamanımın sınırlı olmasından dolayı vadiyi ve mezarları tam olarak gezemedim. Benim 1 saat ayırabildiğim Krallar Vadisine siz en az 2,5 saat ayırın. Bu sürede en azından önemli birkaç mezara girebilir ve vadiyi baştan sona gezebilirsiniz. Ama şunu utmayın vadiye giriş ücretinin dışında çoğu mezar ücretliydi.Girişi ücretsiz olan mezarlar da var tabi.

Krallar Vadisi’ne giriş ve çıkış saatleri, güncel giriş ücretleri ve girişi ücretsiz olan mezarları, ayrıca Kraliçeler Vadisi, Hatsphepsut, Medinat Hab, Luxor Tapınağı ve Karnak Tapınağı’na giriş-çıkış saatleri ve ücretlerini  öğrenmek için tıklayınız

Şoförle vadiye gelmeden önce dönüşte Luxor Tapınağı’na bırakacağı konusunda anlaşmıştık bu yüzden beni taksiyle tapınağın önüne bıraktı.

Krallar Vadisi’nin bulunduğu yerde ayrıca gezmeniz gereken diğer yerler:

Kraliçeler Vadisi (Valley of the Queens): Nefartari dahil 50’yeyakın firavun eşinin mezarının bulunuyor.

Hatsphepsut Tapınağı (Hatsphepsut Temple)

Medinat Habu Tapınağı (Temple of Medinat Habu)

Colossi of Memnon (Giriş kapısındaki oturan 2 dev heykel)

 

Luxor Tapınağı (Luxor Temple)

Giriş Ücreti: Tam 60P – İnd. 30P

Çalışma Saatleri: 06:00-21:00

Luxor Tapınağı (Luxor Temple), şehrin merkezinde Nil Nehri’nin hemen kenarında Yeni Krallık döneminde MÖ 14.yy’da günümüzden yaklaşık 3300 yıl önce Amenhotep III tarafından  dini amaçla yapılmış geçen süre içerisinde birçok firavunun, hükümdarın ve devletin izlerini taşıyan bir tapınaktır. Tapınak ile  Luxor Müzesi  aynı alanda bulunuyor.(Müzeye giriş ayrıca ücretli.)

Luxor Tapınağı Girişi

Luxor Tapınağı Girişi

Dış bahçe kapısından giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan tapınağın girişinde sizleri oturmuş vaziyette iki dev heykel ve bu heykellerin yanında İstanbul Sultan Ahmet Meydanı’ndaki Dikili Taş’ın benzeri olan dikili taşlar karşılıyor. Sağ tarafta ise yaklaşık 300 metre uzunluğunda sağlı sollu aslan vücutlu, insan başlı sfenkslerin bulunduğu üstü açık bir yol var.(Bu yol geçmişte 2,5 km uzaklıktaki Karnak Tapınağı’na kadar uzanıyormuş.) Heykellerin büyük kısmı sapa sağlan ayakta kalmışken bazı sfenksler geçen sürede zarar görmüş. Oturan dev insan heykellerin bulunduğu kapıdan tapınağın içine  girdiğimiz de karşımıza tapınağın geniş avlusu çıkıyor. Tapınağı ayakta tutan kolonların kalınlığı hemen insanın dikkatini çekiyor. Binlerce yıl geçmesine rağmen tapınağın yıkılmadan ayakta kalmasın da bu kalın sütunların çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Tapınak içindeki duvarlar ve sütunlar dönemi yansıtan motif ve yazılarla süslenmiş. Bu avluyu geçtikten sonra yine karşımıza bir koridor çıkıyor. Bu koridorun sonunda karşımıza yine genişçe başka bir avlu çıkıyor.

Luxor Tapınağı

Tapınağı çevreleyen dış duvarlar yüksek olmadığı için içeri girmeden dışardan da tapınağın her noktası izlenebiliyor. Tapınak, bir nevi açık hava müzesi gibi.  Çevresini saran yaklaşık 1km’lik yol boyunca tüm tapınak görülebilir.

Tapınaktan çıktıktan sonra meydandan yolun karşıya geçip Mısırla ilgili hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz ve alabileceğiniz dükkanların bulunduğu  çarşıya geçtim. Burada “Papirüs” ve hediyelik anahtarlıklar aldım. İlk papirüsüme orjinal yani el yapımı olduğu için 50 P.  verdim; fakat çarşının biraz ilerisinde bu sefer 3 adet papirüse 20P verince öncesinde kazık yediğimi anladım. (Hatta Kahire’de 10 adet Papirüse  50P verince nasıl bir kazık yemiş olduğumu siz düşünün artık. Yani 5 Pound’a  bile papirüs kağıdı alınabiliyor; bu yüzden siz papirüs alırken satıcıyla sıkı pazarlık yapın.)


 

Papirüs Nedir?

Eski dönemlerde günümüzdeki hamur kağıdı bulunmadan önce özellikle Mısır’da yazı yazılması amacıyla kullanılan, Papirüs Bitkisi’nin  kamışının ağır cisimlerle preslenmesi sonucu yapılan suya ve zamana karşı oldukça dayanıklı bir kağıt türü.


 

Şu bir gerçek ki Mısır’ın neresinde alışveriş yaparsanız yapın bir çarşının içinden geçerken satıcılar bir şeyler satmak için haddinden fazla sizi rahatsız ediyorlar. En doğrusu çarşıyı gezerken hiçbir şekilde satıcılarla  göz teması kurmamak.

Kafanızda ülke ile ilgili fiyat standardı oluşması için çarşıda yaptığım harcamalar:

2 adet magnet ve 2 adet anahtarlık: 20P

2 adet  işlemeli ayna: 30P

Mc Donalds’da Bic Mac Menü: 37P

1 TL= 3.2 Mısır Lirası (LE) veya Poundu(EGP) — Güncel kur karşılaştırması için tıklayınız…

Luxor Tapınağı’nın yanındaki geniş meydanda zaman geçirebilirsiniz. Burası akşamları oldukça hareketleniyor. Meydanda konser veya sahne gösterilerine denk gelebilirsiniz.

Ben Luxor şehrine ancak 1 gün zaman ayırabildim; ama esnek zamana sahip olsaydım kesinlikle 1 gece burada konaklayıp diğer gün de gezemediğim diğer yerleri de gezmek isterdim. (Karnak Tapınağı, Hatsphepsut Tapınağı, Kraliçeler Vadisi gibi)

Luxor’dan Kahire’ye otobüsle gidebileceğiniz gibi tren alternatifiniz de var.(105LE) Ama treni çok tavsiye etmiyorum hem çok hantal hem de çok konforlu değil. Yüksek sıcaklık altında, klimasız bir trende yaklaşık 9 saat yolculuk çok da çekebileceğinizi sanmıyorum. Luxor’dan Aswan’a da trenle gidebilirsiniz. Mısır’da tren saatleri ve ücretleriyle ilgili bilgi almak için tıklayınız...

Akşam 21:30’da Golden Horse Trevel otobüsü ile Kahire’ye doğru hareket ettik.(Bilet:90P) Luxor-Kahire arasındaki mesafe 650 km. Yolculuk sırasında şoför mp3’ten Kuran dinletisi açtı. Kuran dinleye dinleye yolculuk yaptık. Şoför yolculuk boyunca trafik kurallarına hiç uymuyordu. Yollar şeritsiz olduğu için şoför diğer araçları zaman zaman sollerken yüreğim ağzıma geliyordu.

 

KAHİRE (Cairo)  2 ve 3. Gün

 

9 saatlik yolculuktan sonra otobüs sabah saat 06:30 gibi Kahire’ye ulaştı. Otobüs şoförü bizi Kahire Tren Garı‘nın yanındaki Ramses Meydanı’nda (Ramsis Square) indirdi. İndiğim yerde bir pazar kuruluydu; pazarda biraz gezindikten sonra ertesi gün Sharm el Şeyh şehrine gideceğimden dolayı bilet almak için Go Bus ve East Delta Travel ofisine yürüdüm ve East Delta Travel  otobüs firmasından yarın 13:30 otobüsüne bileti aldım. (Tren garından 600 metre ileride)

East Delta Travel firmasında Sharm el Şeyh’e  saat 06:30, 08:00, 10:30, 13:30’da seferler var.(Başka saatlerde de seferler vardı.) Go Bus ve Super Jet firmasıyla da  Kahire’den Sharm El Şeyh’e giden otobüsler bulabilirsiniz.

Kahire’deki ilk durağım 2011 yılında patlak veren iç olaylarda yüzbinlerce insanın protesto gösterisi yaptığı ve bu yüzden Devrim’in simge yeri olarak kabul edilen Tahrir Meydanı (Özgürlük Meydanı) oldu.

Tahrir Meydanı

Tahrir Meydanı

Tahrir Meydanı’nda çevre düzenlemesi vardı. Basit bir Meydan; beklediğimden daha küçüktü. Aslın da bir meydan değil döner kavşağın ortası diyebiliriz. Meydan’ın orda karşıdan karşıya geçerken biraz dikkat etmek gerekir. Meydan’ın etrafını yüksek ve büyük oteller sarmış. Kahire’deki ikinci durağım meydanın hemen yanında bulunan Kahire Mısır Müzesi oldu.

Kahire Mısır Müzesi (Egyp Museum)

Müze saat 09:00’da açılıyor. Bilet fiyatları: Tam 70P, İnd. 35P.

Müze bahçesine giriş ücretsiz ve resim çekmek serbest; ama müzenin içerisinde resim çekmek kesinlikle yasak bu yüzden güvenlik kontrolünde çanta veya üzeriniz arandığı için eğer fotoğraf makineniz varsa bahçe girişindeki emanet bölümlerine ücretsiz olarak bırakabilirsiniz ama şuna dikkat edin görevliler makinenizi size geri verirken çaktırmadan para isteyebilirler sakın vermeyin.

Müze bahçesinde firavunlar dönemi Mısır’a ait çok sayıda heykel, lahit ve tabut sergileniyor. Burada bol bol zaman  geçirip resim çekebilirsiniz.

Müze, iki katlı ve dik dörtken şeklinde. Eserler, müzenin koridorlarında ve sağlı solu odalarda her dönem farklı bir bölümde sergileniyor. İlk katta taş veya granitten yapılmış mumya tabutları ve heykeller sergileniyor. Üst katın bir bölümünde ise tamamen Tutankamon’un mezarından çıkan eserler sergileniyor. Turistler ikinci kattaki bu eserlere daha fazla ilgi gösterdiğinden Tutankamon eserlerinin sergilendiği bölüm diğer bölümlere göre daha yoğun.

Tutankamon'un som altından tabutu

Tutankamon’un som altından tabutu

Yoğunluğun az olduğu ve kimsenin olmadığı yerlerde telefonumla gizli gizli resimler çektim. Müzeye ne kadar erken giderseniz daha az kişi olacağından daha rahat gezersiniz.

Müzede, Tutankamon’un altın maskesini, iki tabutunu, iç içe bulunmuş olan üç adet lahitini ve mezardan çıkan diğer eşya ve objeleri görebilirsiniz. Müzede ayrıca; Antik Dönem, Eski Krallık, Orta Krallık, Yeni Krallık ve daha yakın dönemlere ait 120.000’e yakın  eser sergileniyor.

Bu müzeyi adam akıllı gezmek istiyorsanız en az 3-4 saat ayırın.

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Müze çıkışında  papirüs satıcılarından biri hemen bana yapıştı. Ben de aile ve arkadaşlarıma hediye vermek amacıyla 10 tane papirüs aldım.(70P- Satıcı ilk etapta 200P istemişti.)

Bir sonraki durağım Mısır’a hayat veren ve dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri ve Kahire ile Giza şehirlerini birleştiren “The Qasr El Nile Bridge” köprüsü oldu. Giza’ya geçmeden bu köprüden, Nil Nehri’nin, nehrin ortasındaki Cezire Adası ‘nın  ve adada bulunan 187 metre uzunluğundaki Kahire Kulesini(Cairo Tower)‘nin  resimlerini çekebilirsiniz. (Kahire Kulesi’nden tüm şehri izleyebilirsiniz. Giriş ücreti 70P.)

Nil Nehri

Nil Nehri

Şehirde gece kalacağım otel piramitlere çok yakındı. Bir taksici ile anlaşarak beni kalacağım Gurdian Guest House’a götürdü.(Taksiciye 18km mesafe için 20P verdim.) Bu yer piramitlerin ana girişine çok yakındı. Giriş kapısının yalnızca 20 metre ilerisindeydi ve muhteşem Piramit ve Sfenks manzarası vardı. Manzarası en iyi olan otellerden biri olduğunu düşünüyorumBooking.com’dan  8.9 puan  almış. İncelmek için tıklayınız…

 

Kaldığım Otelden Giza Piramitleri

Giza Piramitleri

Geceliği kahvaltı dahil 30 dolar. 2 kişi kalsaydık fiyatı kişi başı 25 dolar’a düşüyor. Otelin manzarasına 10 üzerinden 10 veririm ama kahvaltısını beğenmedim; damak tadıma hiç uygun değildi. Kaldığım yerin altı papirüs dükkanı buradan papirüs almayın çünkü bir papirüs için çok fazla para vermek zorunda kalabilirsiniz. Çatı katı teras şeklin de; oraya çıkıp piramitlerin resmini çekebilir tüm Giza Platosu’nu izleyebilirsiniz.Otelde biraz dinlendikten sonra piramitleri yakından görmek için hemen Giza Platosuna gittim.

Giza Platosu’na giriş paralı.(Tam 80P – İnd. 40P) Platonun ana kapısından içeri girdikten sonra rampalı bir yoldan  piramitlere doğru yürüyorsunuz. Bu yol üstünde turistlerin binip alanı gezmesi için deve ve atlar var. İçeri girer girmez deve ve atların sahipleri sizleri rahat bırakmıyorlar at ve deve ile sizi takip edip rahatsız ediyorlar; satıcılar ve para karşılığı resminizi çekmek isteyenler de cabası. Polisin bu işe bir çeki düzen getirmesi gerekiyor.

Giza Platosu ve Giza Piramitleri (Sağdan sola;Keops,Kefren,Mikerinos )

Giza Platosu ve Giza Piramitleri (Sağdan sola;Keops,Kefren,Mikerinos )

Platodaki ilk gezdiğim yer girişe yakın olan Kefren Vadi Tapınağı ve  oturan aslan vücutlu, insan başlı dev heykel olan Sfenks  oldu. Dünyadaki en büyük tek parça taş heykel olan Sfenks, firavun mezarlarını ve piramitleri korumak amacıyla yapılmış.

Sfenks ve Keops Piramidi

Sfenks ve Keops Piramidi

Dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi (Khufu Piramidi, Büyük Piramit); M.Ö. 2550’de Firavun Khufu adına anıtsal mezar olarak inşa edilmiş  ve yapımının yaklaşık 20 yıl sürdüğü düşünülmektedir. Piramidin yüksekliği 146 metre. Yapılışından günümüze kadar piramidin uç kısmında yaklaşık 10 metre civarında bir aşınma ve bozulma meydana gelmiş. Piramidin yapımında 3 milyon adet 2,5 ton ağırlığın da  kireç taşı bloğu kullanılmış. Bu piramidin etrafında 3 adet ufak ufak biraz bozulmuş kraliçe piramitleri var. Keops Piramidi’nin içine giriş ücreti 200P (İnd. 100P). Giriş kapısı bir mağara girişi gibi şekilsiz. Kapıda yerel kıyafetli görevliye bilet ücretini vererek giriş yapabilirsiniz. (Buradaki görevliler dolar da bozuyorlar. Üzerimde Pound olmadığı için 100 doları kuruna yakın olarak bozdurdular.)

Keops Piramidi'nde Mezara giden tünel koridoru

Keops Piramidi’nde Mezara giden tünel koridoru

Giriş koridoru mağara girişi gibi şekilsiz ve zemin çok düz değildi. Girişten itibaren aşağıya doğru eğilimli bir rampa daha sonra yukarı doğru yaklaşık 40 metre uzunluğunda bit tünel var. Bu tünel, bir insanın dik sığamayacağı kadar dar ve az aydınlatmalı dik bir tüneldi. Bu dar ve dik tünelin sonunda yol kralın odasına ve kraliçe odasına doğru ikiye ayrılıyor. Düz gidilirse kraliçe odasına, yukarıya doğru devam edilirse kralın odasına doğru gidiliyor. Kraliçe odası kapalıydı. Kralın odasına gitmek için yukarıya doğru büyük galeride  yaklaşık 47 metre daha yürümek gerekiyor.  Bu dik galeri bittikten sonra alçak bir geçitten geçtikten sonra Firavun Khufu’nun mezar odasına ulaşıyoruz.

Firavunun mezarının bulunduğu bu Kral Odası, 5 ×10 m genişliğinde ve  5,86 m yüksekliğinde. Odanın içerisinde taş veya granitten yapılmış içi boş bir mezar taşı var. Ne odada ne de Piramidin herhangi bir yerinde herhangi bir yazı veya motif izi görmedim.(Piramitler yapılırken mısırda yazı daha bulunmamış olabilir).

Keops Piramidi'nin İçindeki Firavun Khufu'in Mezar Odası

Keops Piramidi’nin İçindeki Firavun Khufu’in Mezar Odası

 

Dünya’nın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’nin içinde dar koridorlar ve içi boş bir mezar odasından başka hiç bir şey olmadığı için içeriyi gezmek ancak 20-30 dakikanızı alacaktır. Piramidin en altındaki diğer geçit de kapalı.

Kefren Piramidi

Khufu’nun oğlu Firavun Kefren tarafından M.Ö. 2520 yılında yapılmış. Piramit, 143 metre yüksekliğiyle  büyük piramit olan Keops Piramidi’nden biraz daha küçük. Bu piramit de geçen binlerce yılda yüksekliğinden biraz kaybetmiş. Bu piramidin girişi halka kapalıydı.

Kefren Piramidi

Kefren Piramidi

 

 Mikerinos Piramidi

Platonun  son ve grubun 65 metre yüksekliğiyle en küçük piramidi. Bu piramidi,  Kefren’in oğlu Mikerinos kendi adına yapımını başlatmış. Bu piramidin yanında da Kraliçelere ait 3 adet küçük piramit var.

Piramitlerin yapılış amacıyla ilgili farklı teoriler ortaya konsa da en kabul edileni bu piramitlerin firavunların daimi mezarı olarak yapılmasıydı. Piramitlerin yapımı uzun sürdüğü için bir firavun tahtta çıktıktan hemen sonra kendi piramidini yaptırmaya başlıyor ve öldüğünde piramidi bitmiş olduğu için bu piramitlerin içindeki özel odalara gömülüyordu.

Keops Piramidi'nin İçi

Keops Piramidi’nin İçi

Saat 16:30’dan itibaren halk plato alanından yavaş yavaş çıkarılıyor. Benim gibi Keops Piramidi’nin  içine girip diğer iki piramidi ve Sfenksi de yakından görüp incelemek istiyorsanız bu alana en az 4-5 saat zaman ayırmalısınız.

 

3.Gün

Kahire’deki diğer yerleri gezmek için sabah erkenden kalkıp kahvaltıyı yaptıktan sonra otelden ayrıldım. Şehirde taksilere alternatif olarak 7 kişilik beyaz,minik ve çok eski minibüsler var. Bunlardan birisine binip 12 km  uzaklıktaki Giza Hayvanat Bahçesi’ne gittim.(5P) Muazzam trafikten ve sürekli olarak yolcu alıp bindirildiğinden dolayı yolculuk yaklaşık 45 dakika sürdü. Bu yüzden Giza ve Kahire’de minibüse binmenizi kesinlikle tavsiye etmem. Eğer birkaç kişi geziyorsanız bu şehirlerdeki tek ulaşım aracınız taksi olsun.

Giza Hayvanat Bahçesi (Giza Zoo)’ne giriş 20P. Yılan ve timsahların bulunduğu yere de girmek istiyorsanız içeride ayrıca  5P veriyorsunuz. İsterseniz hayvanat bahçesini rahat gezebilmek için bilet alırken 1P vererek harita alabilirsiniz. (1TL=3,2Pound- Ekim 2014)

Giza Hayvanat Bahçesi’nde hemen hemen tüm hayvanları görebilirsiniz. (Fil, Zürafa, Aslan, Kaplan, Sırtlan, Timsah, Yılanlar, Su Aygırı, Gergedan vs.) İçeride bazı hayvanlarla resim çektirebilirsiniz. Ben yavru bir aslanla resim çektirdim. Normalde kendi makineleriyle 1 adet resmi 20 Pound’a  çekip resmi 1 saat sonra size veriyorlar; ama ben ise kendi fotoğraf makinemle çektirmek istedim. Başında kabul etmediler ama  35 Pound’a sıkı bir pazarlıkla onları ikna ettim ve birkaç resim çektim. Hayvanat Bahçesi gezim 2 saat sürdü. Siz tüm hayvanları adam akıllı incelemek ve profesyonel resimler çekmek istiyorsanız buraya en az 3 saat zaman ayırmanız gerekir.

Giza Hayvanat Bahçesi

Giza Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesinin önünden bindiğim bir taksi ile 5km uzaklıktaki Citedal (Selahaddin Eyyübi Kalesi) ‘e geçtim.(30P)

Citedal yani Selahaddin Eyyübi Kalesi’nin içinde meşhur Osmanlı Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın yaptırdığı Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii bulunuyor. Caminin içinde ayrıca Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Türbesi bulunuyor.

Selahaddin Eyyu übi Kalesi (Citedal)

Selahaddin Eyyübi Kalesi (Citedal)

Kavalalı Mehmet Ali Paşa, 19.yy’ın ortalarına doğru Osmanoğulları Hanedanlığını yıkıp kendi hanedanlığını kurmak için, kurduğu ordusuyla Osmanlı Devleti’ne karşı isyan başlattı ve Osmanlı Devleti’nin zayıflamasına neden oldu. Kavalalı Hanedanlığı, 1805-1953 yılları arasından Mısır’ı 148 yıl boyunca yönetmiş ve Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonrada krallık olarak devam etmiştir.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Cami

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Cami

Selahattin Eyyubi Kalesi yüksek konuma sahip olduğu için buradan tüm Kahire’yi  görebilir ve şehrin resimlerini çekebilirsiniz. Hatta hava açık olursa kuş uçumu 15 km uzaklıktaki piramitleri bile görülebilirsiniz; fakat havası genellikle egzoz gazından, aşırı kalabalığın yarattığı hava kirliliğinden ve şehrin etrafının çölle kaplı olmasına bağlı olarak rüzgarların getirdiği çöl tozlarından dolayı buğulu ve çok uzakları net olarak göremiyorsunuz.

Kale içerisinde ayrıca Memlûk  Sultanının kendi adını taşıyan Sultan Al-Nasir Muhammad Camii (1318) var. Yine kale içirişinde gezebileceğiniz bir diğer yapı ise Ulusal Askeri Müze’si.

Nasır Muhammed bin Kalavun Cami ve Türbesi (Türk Memküklu Sultanı)

Nasır Muhammed bin Kalavun Cami ve Türbesi (Türk Memküklu Sultanı)

 

Kalenin önünden bir taksiye bindim ve  taksici ile,  beni ilk olarak Kahire’nin en önemli çarşısı olan El Halili Çarşısı (Han el Halili)’nı sonra Katıbay Cami (Al-Ashraf Qaytbay Mosque)’sini gezdirmesi sonra da  beni Sharm El Şeyh şehrine gideceğimden dolayı Tren Garının biraz ilerisindeki East Delta Travel otobüs firmasının ününe bırakması karşılığında anlaştım.(40P)

Katıbay Cami (1472)

Katıbay Cami (1472)

Sharm El Şeyh otobüsleri Kahire Tren Garı’nın 1km uzaklığındaki “Cairo Gateway Plaza” Otobüs Terminalinden kalkıyor.(Bilet:100P) Sharm’a giderken şehir dışındaki başka bir otobüs terminalinden aktarma yaptık.

Sharm El Şeyh’e  giderken Süveyş Kanalı ve Sina Çölü‘nden geçtik. Yolculuk boyunca 2 kez mola aldık ve 13:30’da Kahire’den hareket eden otobüs akşam 21:30 civarı Sharm’a geldi. Esat Delta Travel Otobüs Terminali şehir merkezinden 4 km uzaklıkta. Buradan taksiyle şehir merkezine geçtim.(20P)

Sina Çölü

Sina Çölü

 

SHARM EL ŞEYH (Sharm El Sheikh)

Sharm El Şeyh, Mısır’ın en modern şehri ve ülkenin Hurghada ile birlikte en önemli turistik şehri. Şehir diğer Mısır şehirleriyle kıyaslanmayacak kadar temiz, düzenli ve de pahalı. Kızıldeniz kıyısında turistik bir şehir olduğu için çok sayıda otel var ve bu oteller kıyıyı komple kapatmış durumda.

Sharm El Şeyh

Sharm El Şeyh

Buradaki otel fiyatları diğer şehirlerle kıyaslandığında daha pahalı; ama yine de Türkiye’nin tatil beldeleriyle kıyasladığımız da bizim fiyatlara yakın sayılır. Burada tek kişi, 3 yıldızlı bir otelde 15 Dolar, 4 yıldızlı bir otelde 25 Dolara, 5 yıldızlı bir otelde 60 Dolara kalabilir. 2 veya 3 kişi olunduğun da ve 1 günden fazla kalındığın da fiyat baya baya düşüyor.

Sharm El Şeyh

Sharm El Şeyh

Gece saat 04:30’da İstanbul’a uçağım olduğundan bu gece burada kalmayacaktım. Bu yüzden havalimanına gideceğim süreye kadar şehri tanımak amacıyla hızlı şekilde gezmeye başladım. Saat 22:00 dolayları olmasına rağmen şehir hala canlıydı; kafeler işlekti ve çarşıdaki dükkanlar daha kapanmamıştı. Mısır’da sadece Hurghada ve Sharm El Şeyh şehirlerinde içki satışı serbest. Bu şehirde içkili mekanlar bulabilirsiniz.

Şehirde yerleşim Kızıldeniz kıyısı boyunca uzanıyor. Kıyıdan 500 metre içeriye girdiğiniz de hiçbir yerleşim yerinin kalmadığını, çöl şartlarının başladığını görüyorsunuz. Sharm El-Şeyh, insanların sadece tatil için geldiği yapılaşmanın büyük kısmını otellerin oluşturduğu bir tatil köyü şeklinde. Zaten şehrin daimi nüfus 73.000 civarındayken şehre gelen turist sayısı bu rakamın kat kat üstünde.

Deniz suyu sıcaklığı Kasım ve Aralıkta bile denize girmeye imkan veriyor. Sharm El Şeyh deniz turizmi dışında ayrıca dalış cenneti. Ras Muhammed Milli Parkı ve Tiran Adası en önemli  dalış mekanları.

Sharm El Şeyh’de Gezilecek Yerler:

*Naama Körfezi (Naama Bay): Şehir merkezindeki bu körfez yaklaşık 1 km uzunluğunda ve boydan boya otel ve plajla kaplı.

* Ras Muhammed Milli Parkı: Dalış için mükemmel bir nokta. Şehrin batısında Kızıldeniz’e doğru sokulan çıkıntı. Özellikle çıkıntının uç kısmındaki küçük adacıklar (Yolanda Reef ve Shark Reef) dalgıçların uğrak yeri.

*Sina Dağı (Mount Sina): Sina Yarımadası’nda yer alan ve şehir merkezinden karayolu ile 210 km uzaklıkta olan 2285 metre yüksekliğindeki  bu dağ Musa Dağı olarak da bilinir. Hz.Musa’nın On Emir’i aldığı yer olarak düşünüldüğünden dolayı Yahudiler için kutsal bir dağdır. Dağın yakınlarındaki Azize Katerina Manastırı’da diğer önemli yapılardandır.

*Tiran Adası (Tiran Island): Tüple veya Şnorkelle dalış amacıyla gidilmesi gereken bir ada. Ada şehrin yaklaşık 15km doğusunda anakaranın 4 km açığında buluyor.(Havalimanı tarafında) Adada dalış amacıyla tekneyle gelen insanların dışın da yaşayan yok. Tek bir ağacın bile bulunmadığı kupkuru bir ada dalışların yapıldığı yerler bu büyük adanın etrafındaki ufak resif adacıkları.

Saat 02:00 olmuştu; artık İstanbul’a dönme vakti gelmişti. Şehir meydanında durdurduğum taksi gezi boyunca ki en büyük kazığımı yememe neden oldu. Havalimanı şehir merkezinden 16km uzaklıkta. Normalde bu mesafe için taksiciye 50P versem yeterliydi; ama yanlış anlamadan dolayı havalimanına geldiğimiz de taksici benden 200P istedi. Taksicinin yarım İngilizcesi benim yarım İngilizcem taksiciyle anlaşamamamıza neden oldu. İstediği parayı vermemek konusunda çok çaba harcasam da uçağa yetişmem gerekiyordu bu yüzden taksiciyle uğraşmaktan vazgeçtim cebimde kalan 160P (50TL)’u taksiciye verdim.

Mısır’la aynı saat diliminde yer aldığımız için ulusal saatlerimiz aynı. Yaklaşık 2 saat 15 dakikalık yolculuktan sonra saat 6:45 gibi uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. 07:30’da okulda dersim olduğu için ayağımın tozuyla sırtımda çantayla direk okula gittim ve böylelikle İstanbul’daki rutin hayatıma geri dönmüş oldum. J


 

DİĞER NOTLAR

*Mısır’da her 50 km mesafede bir Trafik Kontrol noktaları ve Chek Point noktaları var. Örneğin Hurghad-Luxor arası 5 saatti; bu süre içinde 5 en az 5 kez kontrol noktasından geçtik. Aracın içi aranmıyor sadece bariyerlerden geçerken yavaşlanıp kontrollü olarak geçiliyor.

*Kahire, Dünya’nın en kötü trafiğine sahip şehirlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Şehirde adam akıllı ne trafik ışığı ne yol şeritleri görüyorsunuz. Muazzam nüfus ve  kuralsızlıklar çekilmez ve tehlikeli bir trafik yaratıyor.(20 milyon nüfusa sahip) Diğer Mısır şehirlerinde de üç aşağı beş yukarı aynı problem var.(Sharm’ı istisna sayabiliriz.)

*Ülkede fakirlik diz boyu. Örneğin, otobüsle Hurghada’ya ve Luxor’a giderken ufak derelere boyunca çok sayıda derme çatma toprak veya taştan yapılmış ev gördüm. Bu evlerin çatısının fakirlikten su kamışlarıyla kapatılmış olduğunu gördüm.

*İslamı bizden daha koyu ve yoğun yaşamalarına karşılık Türkiye’de olduğu kadar cami burada görmedim.

*Ülkede çok sayıda eşekle karşılaştım. Bu eşekler genellikle yük aracı olan kullanıyor. Örneğin Hurghada’dan Luxor’a giderken geçtiğiniz köy ve şehirlerde yük taşıyan eşekleri bolca göreceksiniz.

* Türk olduğunuzu söylediğinizde her 100 Mısırlıdan en az 95’inden duyacacağınız ve benim artık illallah ettiğim cümle: “Yavaş yavaş Hasan Şaş”.  Mısırlıların dillerine pelesenk olmuş. Kaynağıyla ilgili birkaç teori var ama hangisi doğru anlayamadım.

*Taksici ve satıcılar hemen hepsi ile İngilizce anlaşabilirsiniz.

*Otobüs(Super Jet) ve tren saatleri ve ücretleri hakkında bilgi almak için bakınız…

*Go Bus Otobüs saatleri ve ücretleri için bakınız… (Sol üstten dili İngilizce yapabilirsiniz.)

 

Harcama Detayı: (Kasım 2014)

Toplam Masraf: 1000 TL

Uçak Bileti: 310 TL (Gidiş-Dönüş Pegasus)

Vize: 70 TL

Konaklama: 1 Gece Misafir (Hurghada), 1 gece Otel 65 TL (30 Dolar),  1 gece Luxor-Kahire Otobüsü.

Y.Dışı Çıkış Pulu:15 TL(Zorunlu)

Seyahat Sigortası: 20 TL (Zorunlu değil)

Sinek İlacı: 16 TL (Çok da  gerekli değilmiş)

Not:150 TL Extra harcama.

Hediye ve Eşya:110 TL (16 papirüs, 24 kalem, 8 cüzdan, 14 anahtarlık, 2 magnet, 3 biblo, 2 ayna)

Ara Ulaşım: Otobüs: 65 TL (210P)

                         Taksi: 115TL (370P) 5 kez

                          Münibüs: 3 TL (1 kez)

Hayvanat bahçesi: 8TL (26P)+ 11TL(Aslanla resim çekmek için)

Yiyecek-İçecek: 50 TL (Buradan 2 günlük erzağımı götürmüştüm.)

Yukarıda vermiş olduğum fiyatlar benim Mısır’daki harcamalarım. Daha detaylı fiyat karşılaştırması yapmak istiyorsanız şu siteden yararlanabilirsiniz: http://www.expatistan.com/ sitesinde şehirlerde neyin fiyatının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. İki şehri birbiri ile kıyaslayabilirsiniz. Örneğin; İstanbul, Kahire’den %37 tatil şehri Hurghada’dan ise %20 daha pahalı. Siz de yukarıda linkini verdiğim web sitesinden şehirleri birbiriyle kıyaslayabilir neyin pahalı neyin daha ucuz olduğunu gitmeden öğrenebilir seyahat planlarınızı ona göre yapabilirsiniz.


 

Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler…

MÜJDAT AYDIN

 Balkanlar Gezi Notlarım İçin Tıklayınız…


www.cografyadersim.net

 

0 Yorum yapılmış

Sponsor

YARARLI LİNKLER »

Son Yorumlar